Време е за прибиране на реколтата и усилени грижи за насажденията
Автор: Дина Харизанова
Ето че на ход е август – месецът на активно прибиране и преработка на реколтата. На стопаните по това време на годината предстои доста работа – не само покрай оползотворяването на урожая, но и с подготовката на градината за презимуването й.
Сега е времето да се довърши сеитбата на ягоди, малини, червено френско грозде и касис. През втората половина на лятото се извършва изрязването на плодоносилите стъбла на старите насаждения от малини. Колкото по-рано бъде направено това, толкова по-пълноценно плантацията ще се освободи от вредители и причинители на болести.
Успоредно с това се премахват до основата слабите, болните и пречупените едногодишни леторасли.
За да не се повреди повърхностната коренова система на малините, прекопаването на почвата в редовете след обирането на плодовете трябва да се замени с разрохкване с вила. Преди това е желателно на всеки един метър да се внесе по чаша амониев фосфат. Минералните торове може да се заменят с оборски или птичи тор, разреден съответно 10 или 20 пъти.
На кисели почви под касиса вместо фосфорни и калиеви торове се препоръчва да се внесе дървесна пепел – по 3 чаши на храст, която първоначално се разпределя равномерно под него, а после внимателно се зарива в почвата с вила. Както и при малините, и тук може да се използва разреден оборски или птичи тор.
В сухо време при поливането, предварително почвата под храстите следва да се разрохква, за да може водата да попие добре в пръстта.
През август приключва засаждането на аронията, вишната, ранните сортове сливи, ябълки и круши. Подпорите на клоните на старите плододаващи дървета се премахват. Редовно се обират опадалите плодове от есенните и зимните сортове ябълки и круши. Преглеждат се ловните пояси около стъблата на овошките и се унищожават попадналите в тях вредители.
Добре плододаващите дървета от късните сортове сливи, ябълки и круши се подхранват с разтвор от оборска или птича тор. На 1 кв. м от проекцията на короната се сипва по една-две кофи от разтвора в зависимост от силата на овошката.
В пристволните кръгове, ако не са затревени, е нужно да се направи разрохкване на почвата, а в сухо време и поливки. Поливането е рядко – един път на десет дни, но за сметка на това – обилно, по 10-15 кофи на възрастно дърво.
При обирането им ябълките и крушите следва са се откъсват с плодната дръжка – така те по-бавно ще завехнат и няма да изгубят своите качества при съхранението си. Ако по ябълките и сливите има восъчен налеп, той не бива да се изтрива.
В момента тече и масовото прибиране на краставиците. Те трябва да се берат ежедневно и внимателно, като не се допуска прерастването им и пожълтяване. Болните и деформираните не трябва в никакъв случай да се оставят на корена, тъй като задържат растежа на новите завръзи и отслабват растенията.
За да можем през есента да имаме на масата си свежа зеленина, сега е времето да засадим копър, салати, марули и други зелени зеленчуци. Още в края на юли може да започне сеитбата на репичките.
Сезонът е подходящ за прибирането за зимно съхранение на различни подправки – босилек, магданоз, копър, майорана, чубрица и пр. Стъблата и листата се нарязват, сушат се на сянка, а след това се стриват на прах и се съхраняват в затворени стъклени буркани.