В алтернативната медицина кайсиевите ядки се използват за терапия на рак
Смята се, че първите кайсии са израснали в централноазиатските планини на Хиндукуш, където днес се събират границите на Китай, Афганистан, Пакистан и Таджикистан. Овошките са били култивирани за пръв път от древната нация на таджиките. Това е бил единственият им източник на захар и през вековете те развили сортовете „Ходженди“ и „Амери“, които в изсушено състояние съдържали около 85% захар.
Учените смятат, че причината за дълголетието на хунзите, които обитават долината Хунза в областта Каракорум, Пакистан, е редовната консумация на кайсии. Всички местни хора, независимо от възрастта, имали и перфектно зрение. Никой не бил чувал за болести като инфаркт, хипертония, рак, висок холестерол, подагра.
Кои са лечебните свойства на кайсиите?
Пресните кайсии съдържат 305 мг% калий, а сушените – до 1717 мг%. Това прави плодовете много полезни за хората, които страдат от сърдечносъдови заболявания, особено при сърдечна недостатъчност и аритмия.
Плодовете понижават и кръвното налягане, тъй като съдържат 8,3 мг% магнезий. Затова на хипертониците се препоръчват големи количества пресни кайсии. Съединенията от групата на флавоноидите (260 мг%/100 г) укрепват стените на кръвоносните съдове.
Кайсиевите ядки имат високо съдържание на витамин В17, известен още като амигдалин. В алтернативната медицина той се използва при терапия на рака. Важно е да се знае, че ядките трябва да се консумират печени.
Американското дружество за борба с рака изтъква, че заради високото си съдържание на каротин и по-специално на каротиноидния пигмент ликопен кайсиите намаляват опасността от рак на ларингса, хранопровода и белите дробове. Намаляват и стойностите на лошия холестерол.
Кайсиите съдържат 1,4 мг% желязо, което ги прави отлично средство за профилактика и лечение на малокръвието. 100 г от плода имат същото действие при кръвотворенето като 250 г черен дроб. Благотворното действие против анемия се дължи и на кобалта и медта в кайсиите.
Кайсиевият сок нормализира киселинността на стомаха и действа благоприятно при колити, съпътствани от метеоризъм и дисбактериоза. Лечебните свойства на кайсиите при язви, скрити отоци и подагра се дължи на диуретичната им функция. Отварата от кайсии облекчава възпалението на слизестите обвивки на стомашно-чревния тракт.
Смята се, че лечебен ефект против простудни заболявания имат ядките на кайсиите. Те съдържат такива незаменими аминокиселини като аргинин, тирозин, метионин, валин, фенилаланин, изолевцин и др.
Плодът е с високо съдържание на бета каротин, който в организма се трансформира във витамин А и е отговорен за доброто зрение. Витаминът участва в състава на зрителния пурпур и образуването на кожата и лигавиците. Всекидневната консумация на три или повече кайсии понижава риска от макулна дегенерация, която е сред основните причини за загуба на зрението при възрастни.
Освен за зрението, витамин А засилва имунната ни система, полезен е за косата, кожата, венците и жлезите с вътрешна секреция.
Кайсията е плодът с най-високо съдържание на калций – 73 мг/100 г, което я прави отлично средство при профилактиката на остеопороза. Напоследък учените смятат, че важна роля с борбата с намаляването на костната плътност има химическият елемент бор, който също се съдържа в оранжевите плодове. Той помага на жените в климактериума да запазят нивото си на естроген и ги предпазва от намаляването на костната плътност.
Лечебните свойства на оранжевия плод са известни и за общо укрепване при бременни жени, деца и възрастни хора за подсилване на имунитета. За целта е достатъчно да се консумират по 100 - 150 г сушени плодове на ден.
Високото съдържание на фосфор (21,1 мг%) и магнезий ((8,3 мг%) прави кайсиите ценни за активната работа на мозъка. Калцият в плодовете (23,1 мг%) пък се препоръчва за нормалната нервно-мускулна възбудимост.
В плода има много витамини от група, които ни пазят от депресия и безсъние. Съчетанието между фосфор и магнезий е полезно при хората, подложени на активно умствено натоварване. То подобрява качеството на паметта.
Лечебните свойства на кайсиите включват и по-бързото заздравяване на рани и за облекчаване на възпалени участъци от кожата.
Специалистите по хранене предупреждават диабетиците, хората с чернодробни проблеми и тези с нарушена функция на щитовидната жлеза да бъдат внимателни с консумацията на кайсии. В големи количества заради високото си съдържание на захар те могат да бъдат противопоказни.
Трябва да сме предпазливи и със суровите кайсиеви ядки – те съдържат токсично вещество и затова на един прием не трябва да се консумират повече от 20 г. -------------
1 мг% - милиграм-процент – извънсистемна единица за измерване на концентрация. Обозначава количеството милиграма от дадено вещество в 100 мл разтвор.