„Какъв ще е светът без ГМО?“ Над този въпрос сериозно са се замислили канадски учени и медици, които бият тревога, че повечето хранителни продукти в Канада съдържат ГМО.
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
Органичната продукция в северноамериканската страна е голяма рядкост и на практика е изместена напълно от генномодифицираните стоки. На генни изменения са подложени семената за плодове и зеленчуци, както и зърнените култури. Държавата задължава фермерите да купуват за сеитба само ГМО посадъчен материал и семена.
Проучването на последствията от използването на плодовете на генното инженерство в Канада е пряко свързано с конфликт на интереси. Канадската частна компания „Монсанто“ е собственик на 90 % от генетично видоизменената продукция в страната. Фермерите са задължени да купуват от нея семена за посев. Изследванията на ГМО се правят в лабораториите на „Монсанто“, а не на държавно ниво.
Активистът в областта на защитата и контрола на качеството на хранителните продукти Тони Майтра алармира: „По какъв начин Канада дава разрешение за внедряване на ГМО? „Монсанто“ предоставя резултати от собствените си изследвания, потвърждаващи, че генномодифицираните организми били безопасни. Налице е конфликт на интереси – продукцията трябва да се изследва от независими лаборатории“.