Страница от световен филателен каталог на английски език, представяща за сравнение ъглите на марките с двата вида надписи в тиражите от 1881 г. и 1882 г.
27 Август 2014, Сряда
Най-голямата и най-богата филателна колекция в света се намира в Британската библиотека в Лондон. Тази невероятна сбирка е учредена през 1891 г.
Автор: Никола Филипов
и съдържа десетина милиона марки от цял свят. В стените на коридора на първия етаж са вградени хиляда издърпващи се двустранни табла с подредени редки и ценни пощенски марки и пликове от целия свят и от всички времена.
Българската филателистика е достойно представена с десетки интересни експонати, като например цялата серия на първите наши марки, валидирани на 1 май 1879 г. с цени в сантими и франкове. Тук може да се видят и надпечатки с нови номинации, надпечатки с три различни цвята самолетчета за въздушна поща, марки с погрешен цвят и др.
Любопитно, а и съвсем непознато е, че в първите български пощенски марки с националната ни валута от 1881 г. стотинките са дадени в мъжки род – т. е. не една стотинка и две стотинки, а един стотинк и два стотинка (като ударението падало на първата сричка)!? Още по-интересното е, че този факт не се отбелязва в българските каталози и вероятно единствените запазени такива екземпляри може да се открият само в постоянната експозиция на Британската библиотека!
Нямам обяснение защо се крие тази интересна подробност, която аз научих именно в Лондон. Та за колекционерите точно това са ценните познания. Вероятно в подготовката и отпечатването на тези марки в Санкт Петербург са участвали само руснаци, които са сметнали, че подразделението на лева е един стотинк. През следващата 1882 г. грешката е поправена и отпечатана нова серия.
Западните филателни каталози публикуват за сравнение ъглите на марките с двата вида надписи, за разлика от нашите, в които е представена единствено правилната марка от 1882 г., но като серия, издавана уж още от 1881 г.?!
В писма, изпращани от Русчук, марка от 10 стотинки е разделяна наполовина вертикално или по диагонал и ползвана като марка от 5 стотинки.
В колекцията на Британската библиотека се срещат също екземпляри от отпечатаните с погрешен цвят. Има и няколко от 1925-1926 г. с цветни самолетчета за въздушна поща и много други.
И още нещо любопитно. В Австрия през 1906 г. биват отпечатани първите пощенски марки, украсени с пейзаж. След няколко години това правят и българските пощи, като първата наша такава марка е с изглед към Асеновата крепост. Тя е отпечатана през 1911 г. в огромен 50-милионен тираж!
Патриотичен календар
22 август 1879 г. — От 22 до 31 август в София се състои събор на митрополитите и духовенството по уредба на църквата в Княжество България
23 август 1877 г. — Води се най-тежкият бой по време на битката за Шипченския проход (11 август стар стил)
25 август 1938 г. — Родена е народната певица Янка Рупкина
26 август 1886 г. — Княз Александър Батенберг е принуден да абдикира от българския престол.
26 август 1896 г. — Роден е Иван (Ванче) Михайлов, виден деец на българското националноосвободително движение в Македония, дългогодишен лидер на Вътрешната македонска революционна организация
26 август 1934 г. — Открива се Паметникът на свободата на героичния връх Шипка
27 август 1895 г. — На Черни връх в планината Витоша се полагат основите на Български туристически съюз под ръководството на писателя Алеко Константинов
27 август 1916 г. — По време на Първата световна война Българската армия осъществява втория етап на Леринската операция на Македонския фронт