И през този месец няма да оставим пръскачката да почива
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
През септември приключва вредната дейност на голяма част от неприятелите по овощните култури. В началото на месеца късно излюпените гъсеници на ябълковия плодов червей (пеперудите от второто поколение на ябълковия плодов червей летят и снасят яйца до средата на септември) често нанасят повреди по плодовете на късните сортове ябълки.
Когато плътността на неприятеля надвишава икономическия праг на вредност (1,2-1,5% нови вгризвания в плодовете), се налага третиране с някои от следните инсектициди (в скобите е посочен карантинният срок на препарата): Фюри 0,0125% (1 ден), Ефциметрин 10ЕК – 0,04% (7 дни), Вазтак Нов 100 ЕК – 0,0125% (7 дни), Сипервет 25 ЕК – 0,02% (7 дни), Ранер 240 СК – 0,04% (14 дни), Релдан 40 ЕК – 0,12% (14 дни), Суми Алфа 5 ЕК – 0,02% (14 дни), Нексид 015 КС – 0,03% (14 дни) и др.
През втората половина на септември започва беритбата на есенно-зимните сортове ябълки и круши. За ограничаване на късните зарази от струпясване и др. болести, които развиват по време на съхранение на плодовете, 15-20 дена преди беритбата се препоръчва третиране с подходящ за целта фунгицид; Флинт Макс ВГ-0,02% (14 дни), Санкоцеб 80 ВП – 0,3% (20 дни), Фоликур 25 ВГ –0,04% (21 дни) и др.
Беритбата на плодовете, предназначени за продължително съхранение, трябва да се извършва ръчно, в най-благоприятните срокове за дадения сорт. Плодовете в беритбена зрелост се отделят лесно от носещата ги дървесина, съдържанието на зелените пигменти намалява, а се увеличава това на жълтите и червените.
Ранната и закъснялата беритба влошават качеството на плодовата продукция. Преждевременно обраните плодове нямат типичните за сорта органолептични показатели, по-лесно се спарват и по тях по-често се появяват горчиви подкожни ядки. Късно обраните плодове често добиват брашнеста консистенция. Важно условие за успешното съхранение на плодовете е те да са здрави и да се поставят в предварително дезинфекциран амбалаж.
В края на септември в крушовите насаждения трябва да се следи за появата на крушовия пъпкопробивач. Борбата е ефикасна само срещу възрастните форми в началото на есента. По-късно тя е невъзможна. Ларвите на крушовия пъпкопробивач се развиват в пъпките, а повредите се откриват късно през пролетта. Третиране се извършва при плътност, надхвърляща 6-8 бръмбара на едно дърво с някои от инсектицидите, посочени по-горе за борба с ябълковия плодов червей.
През септември се засаждат нови ягодови насаждения. Използването на здрав посадъчен материал е от изключително важно значение, тъй като редица болести и неприятели по ягодата (бели и червени листни петна, коренови хоботници, ягодова нематода, ягодов акар, вирусни болести и др.) се пренасят чрез разсада.
Преди разсаждане на ягодите коренчетата на растенията трябва да се изрежат до свежа тъкан, без да се съкращават прекомерно. Ягодите се засаждат на разстояние 70-80 см в междуредието и 15-20 см в реда. Растежният връх остава над почвената повърхност. Една седмица след засаждането на ягодите се препоръчва втора поливка.