Замислят преквалифицирането на тръбата от „транзитна“ в „добивна“, което ще осигури зелена светлина за изграждането й
Във вторник ИТАР-ТАСС разпространи съобщението, че Русия и България обсъждат възможността българският участък от газопровода „Южен поток“ да се преквалифицира от „транзитен“ в „добивен“. Агенцията посочва като източник на тази информация анонимен запознат с проведените през миналата седмица в Москва преговори между руския енергиен министър Александър Новак и еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер.
„Добивният статут на газопровода би решил проблема с ограниченията на Третия енергиен пакет на ЕС“ - твърди ИТАР-ТАСС и допълва, че обсъждането на статута на газопровода, минаващ през наши териториални води, все още продължава.
Съгласно законодателството на ЕС, газопроводите, свързани с находища в шелфа (конкретно на страни като Германия, Франция и Белгия), имат особен статут на „добивни" и не трябва да отговарят на изискването на Третия енергиен пакет за задължителен достъп на трети лица до тях.
Компанията OMV, която се явява партньор на „Газпром" в „Южен поток" на австрийска територия, също участва в проектите и има разрешение за търсене, проучване и добив на газ от българския шелф. Затова един газопровод, построен например от OMV в шелфа, може да бъде включен в „Южен поток" чрез преотстъпване на права.
ИТАР-ТАСС припомня, че на територията на България ще бъдат изградени 540 км от линейната част на „Южен поток“, 366 м лупинги (разширения на правите участъци от газопровода с цел увеличаване на доставките) и три компресорни станции.
Преди време от „Газпром“ заявиха, че са готови напълно да финансират строителството на българския участък на тръбата. Във вторник компанията обвини ЕК, че блокира „Южен поток" по политически съображения, коментира ИТАР-ТАСС.
„Изглежда, че ЕС е готов сам да се простреля в крака, като блокира проект, който ще увеличи енергийната му сигурност и ще удовлетвори растящата нужда от внос на енергоресурси", заяви представителят на „Газпром" Сергей Куприянов в писмо до редакцията на в. „Файненшъл таймс".
За разлика от северните страни членки на ЕС, които ще спечелят от по-безопасните доставки чрез „Северен поток", държавите от Югоизточна Европа нямат алтернативен маршрут, посочва Куприянов и допълва, че транзитът през Украйна ще остане рисков и поради факта, че модернизацията на украинската газопреносна система се оценява на 19,5 млрд. долара.
Междувременно в късния следобед този вторник на 32-ро корабно място в пристанище „Бургас изток - 2” акостира тръбополагащата баржа „Касторо Сей", на борда на която ще бъдат заварявани тръбите за газопровода „Южен поток", преди да бъдат спуснати на морското дъно. Корабът пристигна от Ротердам и ще остане в бургаския порт до приключване на дейностите по морската част от газопровода. На специализирания морски съд с огромни размери – 140 на 60 метра, ще бъдат заварявани 12-метрови тръби на групи от по 4, които по-късно ще бъдат полагани в морето. Така всяка една част от газопровода ще се окаже дълга 48 м.
Припомняме, че доставките на тръбите по проекта „Южен поток“ се извършват редовно. Те се стоварват на бургаското пристанище „Запад“, като до момента на територията на порта вече са складирани около 18 000 парчета.
Що се отнася до промяната на статута на газопровода, която се замисля с цел да се заобиколят пречките, които Евросъюзът издига пред реализацията на проекта, ако наистина тръбата бъде призната за „добивна“, но при действащите забрани в ЕС, няма да има проблеми компания, която добива нефт, да управлява еднолично транспортните газопроводи. Подобен статут имат тръбите в Германия, Франция и Белгия например, които добиват нефт в собствения си шелф.
Въпросът е кой в крайна сметка ще спечели от това. Като имаме предвид апетитите на австрийската OMV да се облажи от управлението на газопровода на наша територия, то е ясно, че България със сигурност пак няма да е печелившата страна.