Да спрем с горкия плач, че децата израстват агресивни и прости с римите на съвременния световен и български рап и не се интересуват от нищо друго. Макар че една птичка пролет не прави, примерът на нашия сънародник Максим Ешкенази, който живее в Съединените американски щати, е достоен за уважение и възхищение.
Той е диригент и работи там, но много често през годината пътува до родната България, за да участва в различни музикални проекти, целящи именно запознаване с класическата музика. Създател, основател и идеолог е на „Фортисимо фамилия”, чието трето издание ще започне до дни.
По традиция концертите са в зала „България” в столицата, но има идея при първа възможност те да тръгнат на пътешествие из цялата страна, както предишния проект „Фортисимо фест” на Максим Ешкенази. Твърди, че е дълбоко убеден в потребността на българските деца от общуване с класиката и това е достатъчен повод той и останалите му сподвижници, които знаят как да направят това възможно, да го превърнат в реалност.
Началото било поставено с пилотен концерт в Музикалното училище в София, доста различен до момента като либрето и нестандартен начин за поднасяне на младата публика. Вдъхновителят обаче има зад гърба си десетгодишен опит в това класическо шоу, което изнася в Америка, и нещата тръгнали.
След две години „Фортисимо фамилия” има огромен успех у нас и 16 000 деца зрители. У тях вече има безвъзвратно изградени културни стереотипи и нагласи за слушане и интерес към класическата музика във всичките й форми.
Това стана благодарение на интересния начин на изпълнение и различния от застиналата атмосфера на концертните зали сценарий, предизвикващ интерес и оживление. Произведенията изпълняват млади таланти, но умело съпровождани от Софийската филхармония и водени от директора на програмата Светлина Терзиева. Останалото е огромният ентусиазъм и позитивна енергия, които излъчва Максим. През третия сезон „Фортисимо фамилия” започва нов цикъл от концерти, в които ще представят пред децата най-гениалните композитори за всички времена.
Началото ще бъде дадено с "Приказка за Моцарт и Малкия Ото". Но музиката на гениалното „дете чудо”, не просто изтупана от прахта и изпълнена виртуозно, а и с много хумор, закачки, блясък, препратки и в чисто приказен вид, точно такава, каквато е била в момента на създаването от великия Волфганг Амадеус.
Публиката ще се срещне с произведения, писани специално за деца от композиторите импресионисти, например с "Приказка за Малкия принц". Бисерите на българската музикална съкровищница ще бъдат разказани в "Приказка за Змея и Самодивата".
Подготвен е нов концерт специално за младежи, който се казва „Рицарска история", и мултимедийния проект „Чайковски: Дете от стъкло". Запазената марка на проекта – театрализирането на класическата музика, отново ще бъде поверено на професионални актьори, понеже двегодишният опит показва, че малките зрители възприемат отлично този подход.
В началото на трети сезон на „Фортисимо фамилия” Максим Ешкенази разказва, че е безспорен факт, че в света няма оркестър, който да прави толкова голям брой различни концерти, дори и най-големите състави имат 2-3 нови постановки, докато в сезон две на „фамилия”- та тук са били създадени десет нови концерта, а с тях и програми, сценарии, приказки, илюстрации и помагала и пособия за родители.
Проследете програмата на новата „Фортисимо фамилия” в интернет и ако имате възможност да видите на живо събития от нея, не я пропускайте.