Кой нормативен акт е по-висок по степен - кодексът или законът? Или са равни? Интересен въпрос, на който не можах да намеря решение
Автор: Христиан Митев юрисконсулт
нито в Закона за нормативните актове (ЗНА), нито в Указа за прилагането на ЗНА. А възникна във връзка с един съдебен казус, в който се оказа, че един много стар, но действащ закон противоречи на един по-нов кодекс. От друга страна, в този казус старият закон се явява специален, а новият кодекс не е. Затова е важно кой нормативен акт ще се приложи в случая - старият специален закон или новият кодекс?
Христо Христов,
Пловдив
Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗНА законът е нормативен акт, който урежда първично или въз основа на Конституцията обществени отношения, които се поддават на трайна уредба, според предмета или субектите в един или няколко института на правото или техни подразделения. Кодексът е нормативен акт, който урежда обществените отношения, предмет на цял клон на правната система или на обособен негов дял – чл. 4, ал. 1 от ЗНА. От изложеното е видно, че кодексът и законът са равни по степен нормативни актове, като разликата се състои в обхвата на урежданите обществени отношения. В конкретния случай приложение би следвало да намери специалният нормативен акт, който има предимство пред общия.
Препоръчваме ви да ползвате адвокатска защита и съдействие.
Настоящият отговор не изключва, а предполага консултацията с адвокат.