15-годишната Зорница Върбанова се надява, че възстановките ще пробудят интереса на младите към българската история
- Зори, откога се занимаваш с военноисторическа реконструкция и как стигна до идеята да се посветиш на това хоби?
- Пресъздаването на важни исторически събития ме привлече много отдавна, но сериозно се занимавам с военно-историческа реконструкция от две години. Родителите ми са родолюбци, и аз самата съм възпитана в любов към българската история.
Баща ми Борислав Върбанов е много запален и по историческите оръжия, покрай него и аз започнах да харесвам това хоби. Пътувала съм с родителите си, за да гледаме исторически възстановки още преди самите ние да станем реконструктори.
За съжаление, в днешно време много малко хора обръщат внимание на българската история и се интересуват от героичните страници, които е записал народът ни в изминалите столетия.
- Как твоите приятели, познати, връстници гледат на това твое увлечение?
- Честно казано, не са много хората, които обръщат сериозно внимание на това, което правим, или пък проявяват някакъв задълбочен интерес. Повечето от съучениците ми не се вълнуват и си мислят, че правя това само за да си запълвам свободното време. А истината е, че за мен военно-историческата реконструкция е нещо изключително важно. Чувствам се в свои води, когато съм на възстановка и когато общувам с хора, които обичат и пресъздават българската история.
- Напоследък ти се изявяваш с впечатляващи изпълнения с шашки. Как стигна до решението да подготвиш този сложен елемент от бойните умения на казаците и вярно ли е, че си държала подготовката си в тайна от баща си?
- Да, реших да не му казвам, докато не видя какво ще се получи. Отдавна гледам в интернет изпълнения на казаци, точното наименование е фланкировка с шашки. Бях много впечатлена и реших, че един ден и аз трябва да мога да го правя.
Започнах да тренирам с две пръчки преди месец и половина-два. Вероятно ми помогна и подготовката, която имам след 6 години тренировка по художествена гимнастика и мажоретни танци. Тези занимания ми помогнаха да „очупя“ китката си, което е изключително полезно за фланкировката. Но когато хванеш шашката и започнеш да я въртиш, а знаеш, че тя е остра, адреналинът е налице. Усещането, когато се получат нещата, е уникално.
- Какво според теб трябва да се направи, за да събудим отново интереса на младите към българската история?
- На възстановките, на които ние с родителите ми ходим, има и млади хора. Вярно е, че те не са толкова много, колкото би трябвало. Всичко зависи от семейството, от това дали родителите са опитали да възпитат децата си с в дух на родолюбие и любов към българската история. Възпитанието в родолюбие започва именно от семейството.
Основната идея на възстановките е да пробудим родолюбивото чувство в българите, да ги върнем към историята, към корените им. Хубавото е, че виждаме малки деца сред публиката, които ни се радват, пипат оръжието и снаряжението ни, снимат се с нас. Това със сигурност им оставя траен спомен и дано успеем да запалим искрицата сред младите хора.