Интересувам се от изпитани рецепти от областта на народната медицина за лекуване на вътрешен ечемик.
Поля Петрова, Плевен
Хордеолум, по-известен като ечемик, е остра инфекция на секреторните жлези на клепача на окото. Той се появява поради запушване на жлеза в клепача. Когато жлезата е запушена, мастният секрет, който тя образува, се задържа и се образува своеобразна бучица. Причината е инфектирането й от бактерии, основно стафилококи.
При себорея (повишена продукция на мастен секрет от жлезите) нараства възможността за възникване на ечемик.
Вътрешният ечемик се получава при възпаление на мейбомиевите жлези и образуваният абцес се отваря по задната повърхност на клепача. При него много по-често се стига до хронифициране. Характерното в този случай е, че кожата над него е подвижна и неболезнена.
Оставено без лечение, заболяването може спонтанно да отзвучи или да доведе до хронифициране с образуване на безболезнена маса, известна като халацион. При нелекуване на вътрешен ечемик може да се развие целулит на клепача (възпаление на тъканите на клепача), а в по-тежки случаи и целулит на тъканите около очната ябълка.
Билколечение на ечемик
Рецепта 1: (Елена Георгиева, София): Обелва се една скилидка чесън от твърдата й люспа. След нея има друга – фина, прозрачна, тя е лековитата. Намазва се леко ечемикът със слюнка или вода с пръст, на мястото се залепва фината ципа и така се престоява цялата нощ. Ако ечемикът е вътрешен, ципата се залепва пак отгоре на мястото, където е той. Може да се наложи да се сложи и втора вечер, ако ечемикът не е в начален стадий.
Рецепта 2: (Марийка Стоянова, Плевен): Приготвя се отвара от глухарче – 1 с.л. в 250 мл вода. Ври 5 мин. на тих огън. Прави се смес от 3 части отвара и 1 част собствена урина (първа). Очите се промиват с чашка.
Рецепта 3: Вземат се 50 г от очанка (Euphrasia officinalis) или трева за очи. Залива се с 1 л вряла вода и се оставя 2 часа. Прави се промивка на клепачите, най-вече около болното място.
Рецепта 4: Прави се екстракт от хидрастис, има жълтеникав цвят. Нанася се върху миглите или се капва в окото до четири пъти на ден.
Противовъзпалително действие притежават и лайката, невенът и копърът. Прави се отвара, след като изстине, в нея се потапя памучен тампон и той се поставя върху засегнатото място.
Картофът притежава способността да намалява отока на тъканите и възпалението. При ечемик се настъргва и се увива в марля, след което се поставя върху засегнатото око.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти