Това сочи анализ на Дойчебанк, според който огромният търговски излишък в Еврозоната ще доведе до масиран отлив на капитали от Стария континент
Обменният курс на еврото спрямо долара ще се срине към 0,9500 долара до 2017 г., като единната европейска валута ще се върне под нивото на паритет за пръв път от повече от десет години насам. Това прогнозира тези дни в свой анализ Дойчебанк.
Освен специалистите в най-голямата немска банка, това мнение споделят и много други водещи анализатори и финансови институции.
Според Дойчебанк дъното на възвръщаемостта на инвестициите и огромният търговски излишък в Еврозоната ще доведат до масиран отлив на капитали от Стария континент, заради което еврото може да се обезцени с допълнителни 25% . То вече загуби около 10% от стойността си, само за периода от май до края на миналата седмица.
По принцип, на излишъците по текущата сметка се гледаше като на положителен фактор за дадена валута и много коментатори посочваха именно огромния търговски излишък на Германия като един от ключовите фактори, които бяха в подкрепа за еврото през първата половина на настоящата година.
Анализаторът Джордж Саравелос от Дойчебанк обаче сега заявява, че ултра ниският вътрешен икономически растеж ще свие и възвръщаемостта на всяка една инвестиция в Европа и това ще доведе до масиран отлив на капитали, което допълнително ще обезцени еврото.
„Очакваме огромните спестявания (излишъци) в Европа, съчетани с агресивната стимулираща политика на Европейската централна банка, да доведат до един от най-мащабните в историята отливи на капиталови потоци от европейските финансовите пазари – се посочва в анализа на Дойчебанк, разпратен в началото на седмицата до нейни клиенти. – С допълнителни около 400 млрд. долара всяка година, излишъкът по текущата сметка на Еврозоната е по-голям, отколкото беше излишъкът на Китай през 2000 г. Ако тази тенденция се запази, това ще бъде най-големият излишък, генериран някога в историята на световните финансови пазари”.
„Наводняването на пазарите с евро означава, че европейците, които са най-големите вложители в света, ще формират международните тенденции на капиталовите потоци за останалата част от това десетилетие”, посочва още Джордж Саравелос. Според него Европа ще се превърне в най-големия износител на капитал на ХХІ век и в следващите няколко години ще се отбележи началото на много големи европейски покупки на чуждестранни активи.
Британската банка Barclays прогнозира, че еврото ще се понижи до 1,10 долара в рамките на следващите 12 месеца, след което ще продължи да се обезценява. Анализатори на американската банка Goldman Sachs пък очакват паритет на евро-долар до 2017 г.
Междувременно в Русия доларът поскъпна в понеделник и достигна нива от над 40 рубли за пръв път след деноминацията от 1998 г. Вестник „Независимая газета" информира тези дни за действията на местните финансови институции в подкрепа на националната валута. По-специално спадът на рублата бе задържан с помощта на руската Централна банка (ЦБ), която започна да разпродава валутните си резерви.
Според вестника миналия петък ЦБ е похарчила близо 700 милиона долара, за да поддържа курса на рублата. Централната банка намекна, че теоретично може да подпомага по спешност руската валута едва ли не "до последния патрон" или поне докато се изчерпят валутните резерви на Русия, които са към 460 милиарда долара.
„Ако потрябва, може да изразходваме дори всичко, за какво са ни всъщност резервите?" - цитира по този повод вестникът Ксения Юдаева, първи зам.-председател на ЦБ.
„Ако Юдаева не се шегува, думите й може само да ни слисат, защото ден след изчерпването на валутните резерви страната ще хлътне в дълбока финансова криза също като тази при разпадането на Съветския съюз", коментира изданието.
Курсът на рублата е крайно чувствителен към промените в цената на петрола на международния пазар. Руската валута се срина на фона на неговото поевтиняване. С валутни интервенции ЦБ може само да смекчи неизбежния й спад, но едва ли ще го спре напълно, смятат експертите. По тяхно мнение има и други причини за понижения курс на рублата - засилването на щатския долар спрямо световните валути, недостигът на валутна ликвидност в страната заради санкциите, свързани с украинския конфликт, изтичането на капитали от Русия, липсата на чувство за сигурност сред хората в страната и засилените покупки на чужда валута.