Народът се вдигна срещу разпределението на вота от чужбина


Народът се вдигна срещу разпределението на вота от чужбина
Момент от протест срещу избора на бат Сали, състоял се на 13 октомври пред седалището на ЦИК Снимка: offnews.bg
17 Октомври 2014, Петък


Лютви Местан се опитва да постави партията си над българския народ и националните интереси на страната

Автор: Огнян Марков

Стотици жители на Кюстендил излязоха на 9 октомври 2014 г. на протест, когато стана ясно, че кандидатът на ДПС Александър Методиев ще влезе в парламента от Кюстендилския избирателен район. Въпреки че е получил по-малко от 1,5 на сто от вота в региона, при разпределението на гласовете от чужбина мандатът там се падна на ДПС и съответно на бат Сали, както е по-известен Методиев.
Протест срещу контролирания вот организират и в Димитровград. Той е насрочен за неделя, 19 октомври, и ще е израз на недоволството срещу ДПС и получените за тях гласове от Турция.

Възмущението на гражданите на Кюстендил е спонтанно и неспира. Кметът на града Петър Паунов в прав текст заяви, че това е гавра с вота на хората. Те искат анулиране на гласовете от Турция и определяне на мандата според реално подадените бюлетини.
Протестът на кюстендилци бе подкрепен и от коалиция „Патриотичен фронт – НФСБ и ВМРО“, като на проявата присъстваха съпредседателят на партията на СКАТ Данчо Хаджиев и множество нейни активисти от региона. Патриотите изцяло застанаха зад каузата на обществеността в Кюстендил. „Ще я подкрепим със всички политически средства и с нашата дейност в Народното събрание ще работим за отстраняването на ДПС от властта”, категоричен бе Данчо Хаджиев.

Системата за преразпределение на подадените гласове породи напрежение и в Габрово, където въпреки скромния си резултат (по-слаб и от този на Патриотичния фронт!) ДПС отново получава един парламентарен мандат. Аналогично е положението и в Ямбол.
Протестите в трите града, към които се присъединиха и хората в Дупница, се провеждат всеки ден все по-нарастващ брой на участници в тях. Габровци дори изкараха на площада черешово топче, за да подчертаят решимостта си да не допуснат в Народното събрание да ги представлява човек от антиконституционната протурска партия.

Дни по-късно демонстрациите се пренесоха пред сградата на Централната избирателна комисия в столицата. От там обаче обясниха, че методът за разпределяне на мандатите действително дава някои нелогични отклонения, но не е в правомощията им да го променят. Едва след направен анализ щели да решат дали да предложат на новото НС да измени и как Изборния кодекс.
В същото време, с пълното съзнание, че налива масло в огъня, председателят на ДПС Лютви Местан започна да се упражнява във витиевато красноречие. Той не бил разбирал „какъв е този вой от представители на ГЕРБ и БСП срещу собственото им творение – новият Изборен кодекс“.

Това е нова проява на обичайната практика на ДПС да прехвърля проблема от болната глава върху здравата. Защото Местан явно трябва да е забравил, че Движението беше в управляващата коалиция в предишното Народно събрание и съответно гласува за приемането на Кодекса в сегашния му вид.
Нещо повече, при гласуването му на първо четене депутатът от ДПС Мустафа Карадайъ заяви, че „сега действащият кодекс се е компрометирал тотално заради действията на ГЕРБ“ и съответно трябва да бъде променен. Тогава „за“ на първо четене бяха 110 народни представители, включително и от ДПС, 74 се обявиха „против“ – основно от ГЕРБ, а 8 бяха  въздържалите се.

Но тъй като Местан много обича да задава въпроси и сам да си отговаря, в дните на спонтанен народен протест срещу изборната методика и срещу ДПС в частност, той продължи в същия дух, като попита: „Защо при това положение не е проблем мандатът на „Атака" в Силистра, а е проблем мандатът на Четин Казак в Габрово? Защо не е проблем и мандатът на АБВ във Видин и Смолян, а е проблем мандатът на Илия Илиев в Ямбол или Александър Методиев в Кюстендил?“

Проблемът е, че докато при лидерството на Ахмед Доган ДПС си гледаше повече търговията и далаверите в нея без да се натиска особено да е сред първите в политическия живот на страната, съвсем друго стана след като председател на антиконскитуционната партия стана Лютви Местан. Той не крие амбицията си с всякакви средства ДПС да стане втора, а защо не и първа политическа сила в България. И тогава контролираното от тази партия Народно събрание да вземе решение за присъединяването на България към бившата Отоманска империя, за чието възстановяване напъните на Турция са особено видими в последните години.

Навремето Доган, увлечен, според собственото му изказване,  „да разпределя порциите в държавата“, допусна фаталната грешка да постави Бог след себе си. Поради което и слезе от политическата сцена.
Сега неговият наследник се опитва да направи същото – да постави ДПС над българския народ и над националните интереси на страната. Което вече прави все по-разрастващият се протест срещу самото ДПС логичен, национално мотивиран и исторически оправдан.


В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки