Висши дипломати на Русия и САЩ разговаряха в Париж
Сергей Лавров (вляво) и Джон Кери на срещата в Париж
17 Октомври 2014, Петък
Във вторник в Париж се проведе среща между външния министър на Русия Сергей Лавров и американския държавен секретар Джон Кери.
Дипломатите обсъдиха редица актуални въпроси, сред които и този за противодействието срещу терористите от „Ислямска държава“ (ИД). В тази връзка Руската федерация и САЩ се договориха да обменят помежду си данни от разузнаването, които ще позволят да се контролират действията на джихадистите.
По думите на Кери, в хода на срещата са се обсъждали и възможните варианти за помощ от Москва на иракските войски в борбата им с ИД, предаде ИТАР-ТАСС. „И двамата признаваме факта, че „Ислямска държава“ трябва да бъдат победени. Съгласни сме, че за тях няма място в ХХІ век“ - изтъкна още той след рандевуто си с Лавров.
На свой ред руският външен министър заяви, че между руската и американската страна съществува разбиране. Той подчерта, че Русия и САЩ играят особена роля в глобалните усилия по решаването на проблемите на всички народи и държави без изключения.
„Между нас има разбирателство за това, че в редица случаи можем много по-ефективно да си сътрудничим, за да се повиши ефективността от усилията на цялата международна общност. Това засяга преди всичко борбата с тероризма, който в момента представлява най-голямата заплаха в огромното пространство на Близкия изток и Северна Африка“ - изтъкна руският дипломат номер едно.
От своя страна американският секретар обясни, че на преговорите са се разглеждали и много други въпроси като разпространението на Ебола, положението в Афганистан, преговорите за Иран, ядрената програма на КНДР, успокояване на ситуацията в Близкия изток, Сирия и Украйна.
Шефът на руското външнополитическо ведомство посочи Ебола като един от най-важните настоящи проблеми на човечеството. „Ние сме заинтересовани от успеха на международните усилия, полагани в борбата с вируса. Русия беше една от първите страни, която изпрати свои медици в африканските страни, в Гвинея и в Сиера Леоне“ - добави Лавров.
Като цяло той сподели, че е останал доволен от разговорът си с Кери. „Срещата, според мен, беше полезна. Ние се разбрахме да продължим контактите, за да се придвижим напред по всички тези въпроси. Там, където можем да си сътрудничим, ще продължим да го правим и да повишаваме ефективността на съвместните си усилия. А там, където имаме разногласия, ще търсим справедливи и равноправни договорености, чрез които може да се постигне баланс на интересите“ - обобщи в заключение руският външен министър.
Той не пропусна обаче да отбележи, че пред Русия и САЩ остават да стоят въпроси, по които позициите на двете страни се различават. „Те са добре известни – поясни той. - Днес ние потвърдихме, че тези разногласия се запазват, но заради общите интереси ще търсим решения и за тях – такива, каквито ще се базират на равноправни договорености“.
На всички е ясно, че тези въпроси са свързани с украинската криза. След разговора си с Лавров във френската столица Джон Кери е заявил, че руските войски се изтеглят от Украйна и от граничната зона, съобщи „Франс прес“. Той е подчертал, че това е едно от условията, които руската страна трябва да изпълни, за да бъдат вдигнати санкциите.„Войските се изтеглят, остава да бъдат изтеглени тежките въоръжения, а границата да бъде контролирана и обезопасена", заяви американският държавен секретар ден след обявеното от руския президент Владимир Путин изтегляне на руските войски, разположени по границата с Украйна.
Източници от Държавния департамент по-късно посочиха, че Кери говорел за изтегляне на войски от вътрешността на Украйна (където Москва никога не е признавала, че е изпращала войници), както и от зоната, намираща се от руската страна на границата, което отчасти потвърждава твърденията на Путин, отбелязва агенцията.
„Обсъдихме необходимостта от пълно изпълнение на всички 12 пункта от споразумението в Минск, сключено на 5 септември“ - изтъква още Кери.
Сергей Лавров пък отбелязва: „Задачата на господин Кери и всички други наши приятели и колеги от другите страни да не се опитват да измислят нещо ново, а да изискват от тези, над които имат влияние, пълно и честно изпълнение на съществуващите споразумения. Ето в това се заключава нашата позиция и мога да кажа, че господин Кери я смята за оправдана“.
По мнението на руския външен министър държавният секретар на САЩ „напълно подкрепя минските договорености и призовава за тяхното добросъвестно изпълнение от всички участници“.