Имам висок креатинин – 650 ммол/л, и от две години съм на хемодиализа. Интересувам се от изпитани рецепти от народната медицина,
които биха могли да намалят нивото на креатинина при мен в това ми състояние.
Иван Иванов
с. Борислав, общ. Пордим, обл. Плевен
Хемодиализата (или перитонеалната диализа) се прилага в крайните стадии на хроничната бъбречна недостатъчност, когато методите на консервативната (медикаментозна) терапия не са довели до излекуването на основното заболяване, а стойностите на креатинина се покачват и стигат до 885 ммол/л (при диабетици тази стойност е по-ниска).
Това не е окончателно лечение на болестта. В крайния стадий на бъбречната недостатъчност единствен шанс за окончателно излекуване е бъбречната трансплантация.
Основните причини за ограничената бъбречна функция са хипертонията и захарният диабет. Ето защо симптомите на тези заболявания трябва да се констатират навреме, да се правят незабавно изследвания и след това да се прилага лечение, независимо дали то е с фармацевтични лекарства или по рецепти от народната медицина.
Един от основните начини за борба с бъбречната недостатъчност е адекватният хранителен режим. Той е различен в началните стадии на болестта и при прилагането на диализа. Ето някои общи съвети за здравословно хранене при хора на хемодиализа.
- Да се ограничи приемът на течности до 750 мл – 1 л на ден дори и да има остатъчен обем урина.
- Рязко да се намали количеството на плодовете и зеленчуците, тъй като те са източници на калий, елемент, който се натрупва в организма при липса на диуреза и може да предизвика много сериозни сърдечни проблеми. Зеленчуците да се консумират варени в големи количества вода, което намалява калийното им съдържание. Да се изхвърля първата вода.
Да не се приемат повече от 300 г зеленчуци на ден. Да не се консумират картофи поради прекалено високото им калиево съдържание или максимум веднъж седмично, нарязани на малки кубчета и накиснати в две води. За плодовете се отнася същото - максимум два плода на ден, единият от които да е под форма на компот, без да се изпива сокът.
- Да не се ядат ядки и сушени плодове.
- Да се консумират 2 порции ориз или макаронени изделия на ден, но да се изключат боб, леща, грах (богати на калий).
- Само бял хляб (по-беден на калий и фосфор).
- Задължителни са 2 порции месо или риба на ден, тъй като болните на хемодиализа се нуждаят от по-високи количества протеини, и то от животински произход. Да не се консумират колбаси поради високото им съдържание на сол и фосфор. Да не се консумира кайма поради ниското й съдържание на протеини спрямо мазнините с атерогенно действие. Да не се консумират пушени риби и риби от консерва.
- Да се приемат млечни продукти поради високото им калциево съдържание, тъй като болните на хемодиализа са застрашени от остеопороза. Да се предпочита киселото мляко пред сирената, тъй като те са много по-богати на сол и фосфор. 250 г кисело мляко + калций под формата на хранителна добавка са необходими на ден. Да не се солят храните и да се избягват естествено солените храни като колбаси, сирена, бульони.
- Без плодови сокове, алкохол и най-вече вино, тъй като то е богато на калий.
Ето и една рецепта, водеща до намаляването нивото на креатинин в кръвта, публикувана преди две години във в. “Десант“.
В 450 г вряща вода се слагат 2 с. л. натрошен чимшир (троши се с клонките и листата). Оставя се да ври от 3 до 5 мин. Сваля се от огъня и трябва да изстине. След 1 час се прецежда.
От отварата се пие по 2 пъти на ден - сутрин и вечер преди хранене. Не се слагат нито захар, нито мед или друг подсладител, но въпреки това вкусът на течността е приятен.
С времето дозата постепенно се увеличава. Ако в първите месеци се приемат около 400 г на ден, то 5 месеца по-късно може да се пие и по 1 литър.
Много е важно да се внимава да не се получи предозиране. Първият симптом, който е налице в такъв случай, е появата на разстройство. Това е знак, че количеството на чая незабавно трябва да се намали.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти