На 26 юли 1909 г. в семейството на бъдещата баба Недка и дядо Цоньо Кръстев се ражда отроче от женски пол – това е моята бъдеща майка.
Автор: Христиан Митев юрисконсулт
Няколко години по-късно се ражда второто дете на баба Недка и дядо Цоньо от мъжки пол – това е моят вуйчо. Събитията се развиват в с. Вишовград, общ. Павликени.
През 1912-1913 г., по време на Балканската война, дядо е на фронта – воюва за България. След примирието той не се завръща – загинал е на фронта. Баба остава млада вдовица. Била е оправна жена, отгледала сама майка и вуйчо и стопанисвала оставения имот от дядо Цоньо, но купува ниви и увеличава семейното имотно състояние.
Някъде около 1927-1928 г. бъдещата ми майка се омъжва за баща ми, от който брак се ражда през 1929 г. първородният им син – моят брат Минчо Станев Минчев. А на 23 юли 1933 г. се раждам аз, но в родното село на майка ми – павликенското Вишовград.
Не ми е известно в коя година майка ми заболява от туберкулоза и за успешно лечение се връща при баба, за да се лекува по-спокойно и успешно. Но се оказва, че при заболяването тя е била бременна с мен. Раждам се, както вече посочих, на 23 юли 1933 г., а майка ми умира на 23 март 1934 г. Аз оставам при баба Недка, която се грижи за мен до 4-5-годишната ми възраст. Вероятно принудена от вуйчо, тя ме връща при баща ми, предполагам през 1937-1938 г.
По всичко личи, че вуйчо онаследява целия имот от баба и дядо Цоньо, но и така нареченото наследство на покойната ми майка, което той използва цял живот. Докато навършим пълнолетие, за мен и брат ми се грижеше баща ни.
Ние ли сме законни наследници на починалата ни майка? И откъде мога да получа доказателствени документи в уверение на това, че вуйчо ми е онаследил неправомерно и ползвал също неправомерно през целия си съзнателен живот наследството на майка ми? Защото аз смятам, че починалата ми майка и вуйчо са равнопоставени наследници на баба Недка и загиналия във войната дядо Цоньо.
Вуйчо никога не е казвал, че е имал наследство от своите майка и баща. Само един път спомена, без да бях поставил такъв въпрос, че не всичко, което са имали, е наследство от баба и дядо, защото и те са купували ниви, но не уточни колко декара.
През 1992 г. в България със закон заработиха т. нар. поземлени комисии (ПК) със задача да възстановят земеделските земи в реални граници. Това всъщност беше едно заграбване на земята, осъществено чрез тях. Най-вероятно моята най-малка братовчедка, когато подава декларация в ПК, е записала цялото имотно състояние от баба и дядо плюс нивите, ако вуйчо е купувал други ниви.
Затова ми е необходим документ, който доказва имотното състояние на дядо Цоньо и баба Недка. А от молбата на вуйчо за член на ТКЗС е видно, че влиза основно с имотното състояние от баба и дядо плюс допълнително закупените от него ниви, ако въобще има такива.
Възможно ли е да се установи истината, каквато и да е тя?! И как мога да го направя?
Кирил Минчев,
Варна
Отговорът на поставените от вас въпроси се съдържа в Закона за наследството от 1890 г. Съгласно неговите разпоредби след смъртта на дядо ви негови наследници се явяват баба ви, майка ви и вуйчо ви. Когато преживелият съпруг наследява едновременно със законните деца, както е във вашия случай, неговата част е 2 пъти по-малко от наследството на децата. Когато децата са от различен пол, те наследяват съобразно естеството на наследственото имущество, като: покритите недвижими имоти и движимите вещи се делят поравно, а непокритите полски имоти и движимите вещи към тях се делят така, че низходящите от мъжки пол получават два пъти по-голям дял от тези от женски пол.
Наследството на майка ви се разпределя между баща ви и вас двамата с брат ви. Частта на баща ви е 2 пъти по-малко от вашето наследство, а вие с брат ви следва да получите равни дялове от наследствената маса.
Относно необходимостта от документи за доказване на факти и обстоятелства в случая ще са ви необходими удостоверения за наследници и извлечения от емлячните регистри относно притежаваната от вашите наследодатели имоти.
Препоръчваме ви да ползвате адвокатска защита и съдействие.
Настоящият отговор не изключва, а предполага консултацията с адвокат.