Добър ефект има при консумирането й само в свежо състояние
Краставиците са едни от най-древните зеленчуци, открити и облагородени от хората. Те са се отглеждали преди повече от 6000 години в Индия. И сега там могат да се срещнат диви видове краставични растения, които подобно на лиани се увиват около дърветата и достигат до 20 м височина.
Полезно съдържание
Краставицата има ниска хранителна стойност. съдържа 95 – 96 % вода, незначителни количества целулоза, пектин, белтъчини и витамините А, В и С. От минералните соли най-високо е съдържанието на калий (до 15 мг в 100 г), следвано от тези на фосфора, калция, желязото и магнезия.
Интересно е да се отбележи, че съдържанието на желязо в 100 г краставици е по-високо от това в същото количество грозде и ягоди.
Високо е съдържанието на микроелементите мед, цинк, йод, манган и кобалт, които играят важна роля за нормалното регулиране на различните системи в човешкото тяло. Особено важна е медта за нормалното функциониране на нервната система.
Трябва да се знае, че лечебен ефект има при консумирането им в свежо състояние. Маринованите и консервираните краставици не само нямат лековити свойства, но дори са вредни за хора, болни от гастрит и язва, при нарушена сърдечна дейност, атеросклероза, високо кръвно налягане и водят до нарушаване на водно-солевия обмен.
Най-полезни са краставицата и сокът от нея, когато се употребяват 20 – 30 мин. преди ядене.
Какво лекува краставицата
Йодът в нея спомага за нормалното функциониране на щитовидната жлеза.
Забавя развитието на атеросклерозата.
Наличието на цинк в този зеленчук спомага за увеличаване количеството на инсулина, който играе важна роля при въглеродния обмен. Това прави краставицата незаменима храна за диабетиците.
Благодарение на съдържанието си осигурява неутрална реакция в стомаха. Има леко слабително и диуретично действие.
В народната медицина се използва и като прясно изцеден сок, който е отлично средство против колики.
Смес от краставичен сок и мед е много полезен при кашлица и катар на горните дихателни пътища. Препоръчва се пиенето му 3 пъти на ден по 2 – 3 супени лъжици.
Сок и обелки от краставица се използват в козметиката за поддържане свежа кожата на лицето.
Консумирането на този зеленчук оказва много добро въздействие при хора с нарушена сърдечна дейност. Установено е, че поради благоприятното съотношение между солите на натрия и калия при редовна консумация се стига до по-бързото изхвърляне на натриевите соли и с това – до спадане на отоците в организма.
Краставични диети се препоръчват на хора, болни от подагра, против затлъстяване, при заболяване на бъбреците, черния дроб и т.н.
Сокът от краставици в съчетание с този от моркови дава много добри резултати при кожни заболявания.
Високото съдържание на калий с този зеленчук регулира кръвното налягане.
Краставичният сок подобрява състоянието на венците и зъбите, помага и при лечението на пиорея – гноящи венци.
Рецепти за лечение
Рецепта 1 (за премахване на лунички по лицето): Нарязва се една прясна краставица и се посипва с малко каменна сол. След това се смачква, за да си пусне сока и с него се натриват луничките в продължение на 1-2 минути.
Рецепта 2 (за лечение на кашлица и заболявания на горните дихателни пътища): Сок от краставица се смесва с малко мед и се приемат по 2-3 с.л. 2-3 пъти дневно.
Рецепта 3 (при висока температура): Два-три пъти на ден преди ядене се изпиват по 200 г сок от краставица. Освен това в малко вода на слаб огън ври 1 краставица. След изстудяване се консумира 20-30 мин. преди ядене. Трябва дневно да се изяждат 2 – 3 сварени краставици.
Рецепта 4 (против бръчки): Вземат се по 50 мг краставичен сок и ягоди и се смесват с 200 г 45-градусов спирт. Лицето се обтрива с тази смес всяка вечер в продължение на няколко седмици.