Последният владетел от Първото българско царство


Последният владетел от Първото българско царство
Надгробният надпис на Пресиан
12 Ноември 2014, Сряда


През септември 1018 г. Иван Владислав загива в битката при Драч (днешния град Дурас в Албания), неизвестно дали от ромейски меч или от предателска кама.

Автор: доц. Йордан Василев, д-р по история

Повечето от болярите се предават на Василий ІІ и възпрепятстват възкачването на първородния му син Пресиан ІІ на престола.
Заедно с братята си Алусиан и Арон, и с малки сили той се оттегля в планината Томор (в сегашна Югоизточна Албания). Тя е слабо населена и в нея трудно се намира храна за макар и немногобройните Пресианови войници. Василий ІІ блокира всички изходи от нея и ги обрича на глад. За да се изхранват, те са принудени да ядат горски плодове, корени и да варят жълъди.

Силите  им отпадат и Пресиан започва преговори с Василий за предаване. Благоприятна роля в тях изиграва майка му Мария – последната българска царица от Първото българско царство, съпруга на Иван Владислав, на която Василий ІІ е дал титлата партриция и тя се ползва с неговото доверие.
Единственото условие, което императорът поставя, е Пресиан да се откаже от претенциите си за българския престол. Той се съгласява, а в замяна на това Василий ІІ му дава титлата магистър. След кратък престой в Константинопол през 1020 г. е назначен за стратег на тема (административна област) Вукеларион, която обхваща значителна част от Мала Азия (в нея е днешната столица на Турция – Анкара).

Василий ІІ умира през 1025 г. и василевският престол се заема от неговия брат Константин VІІІ.  Същата година Пресиан се включва в заговор срещу императора заедно с велможата Склир, който е стратег на Сирия. Двамата събират голяма войска, отправят се към Константинопол, но по пътя възниква спор кой ще заеме престола, ако заговорът успее.
Стига се до сражение между войските на двамата, в което няма победител, но те си нанасят значителни загуби. От това се възползва Константин VІІІ (нали казват, че когато двама се карат, третият печели) и разгромява отслабените им армии. И двамата заговорници са пленени и са заточени на остров Плата (един от Принцовите острови в Мраморно море).

Скоро след това Склир е ослепен, но Пресиан е помилван. Счита се, че затова е спомогнала майка му Мария –патрицианката. Дори е освободен от заточение и му е осигурена държавна издръжка.
През 1029 г. Константин VІІІ умира и на трона се възкачва Роман ІІІ Аргир. Понеже той не е от царски род, срещу него се надига брожение, като Пресиан оглавява заговора, но впоследствие другите участници се отказват и го предават на императора.
Този път няма пощада. Според закона за наказване на изменниците, той е ослепен и става монах. Така преживява  мъчителни 30 години.

Доскоро се смяташе, че е умрял в манастира. През 1978 г. в Михаловце (Словакия) е намерен надгробен надпис: „Тук лежи княз Пресиан, роден в годината 996/997, починал в годината 1060/1061“. По него може да се съди, че слепият Пресиан не се е задоволил с монашеския живот. Сам или с водач тръгва на запад и достига до маджарското кралство (тогава Словакия е в неговите владения) с намерение да потърси помощ за възстановяването на българското царство, защото по това време унгарците воюват с византийците.

Има предание, датиращо от това време, в което се казва, че една от дъщерите на маджарския крал се е омъжила за сляп чужденец от знатен произход, защото той й е обещал да стане царица на наследеното от баща му царство, което обаче не е доказано исторически. Но може и да е вярно, защото как иначе да се обясни, че един сляп монах е погребан в гробница с надгробен надпис и в него е упоменат като княз.


Останките от ротондата на манастира в Михаловце, където е гробът на последния княз от Първата българска държава

В категории: История , Горещи новини

2
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
2
Генади Савов
12.11.2014 20:04:26
0
0
През 1018 год.цар Персиан е водил два,три месечна война-партизанска война ср.В.Втори в пл.Томор-Албания.Далече преди масовата испанска герила горска война ср.Наполеон в Ис-я.ок.1807-1812 год...[bluescreen]
1
Генади Савов
12.11.2014 19:40:35
0
0
Цар Персиан е наследил баща си Ив.Владислав,който е бил убит или в битка ср.ромеите при Драч или в бълг.лагер при тоя град от нож на заговорник..В планината Томор Персиан с войската си водил горска-война ср.визант.армия на Василий Втори-разчитайки на помощ от българи и албанци,но ромеите били многочислени и поставили стража на всяка планинска пътека в планината.От глад бълг.владетел се предал ср.почтенни условия-бил провъзгл.за ромейски патриций с влад.в М.Азия.Персиан участвал доста смело,властолюбиво,но в името на България,че тя отново да бъде независ.държава в ромейските дворцови преврати при насл.на В.Втори.Арестув.го за измяна ромеите го ослепили.Макар и сляп княз Персиан отишъл в Маджарско в славянска Словакия-част от Унгария,че да създаде семейство и да готви сина си за бъдещ цар на Б-я.Княз силен родолюбец-Персиан.[bluescreen]
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки