Има ли изпитани рецепти от областта на природната медицина, с които да се лекуват
или поне да се облекчават страдащи от болестта на Паркинсон?
Стефка Стоянова, София
Болестта на Паркинсон е една от най-разпространените в съвременното общество. Среща се най-често при възрастни хора, но напоследък и при по-млади.
Наричат я болестта на треперещите ръце, описана през 1817 г. от английския лекар Джеймс Паркинсон.
Дължи се на загиване на мозъчни клетки в структурата на главния мозък, наричана „Черно вещество“, и съдържаща допаминергични неврони. Характеризира се с загиване на допаминергичните (произвеждащи допамин) неврони във въпросната структура на мозъка, които служат за предаване на нервните сигнали в организма.
Първоначално се появява тремор (треперене) на ръцете, който се засилва при стрес. Брадичката също потреперва, когато болният е в покой, и спира, когато е в движение. Движенията се забавят, нарушава се координацията.
С течение на времето се наблюдава втвърдяване на мускулите, човек не може да става сам. Появява се болка, изчезва мигането, усмивката, жестикулирането при разговор.
Говорът става трудно разбираем, ръцете и краката с мъка се прегъват в ставите.
Забавя се мисленето, концентрацията, но интелектът и паметта се запазват. Понижава се кръвното.
Често болестта започва от едната половина на тялото и след години обхваща и другата. Проявява се депресия.
Лекарствата и билковите комбинации играят изключително важна роля в снабдяването на нервните клетки с липсващата им химична енергия.
Начини за терапевтично въздействие
Рецепта 1 (Маргарита Вълкова, Варна): Вземат се 15 ментови капки, 20 мл валерианови капки и 15 мл горчива бадемова вода и се смесват. От течността върху бучка захар се отброяват 20 капки (може и върху 1 с.л. захар). След това захарта се изяжда. Капките трябва да бъдат приготвени в билкова аптека.
Рецепта 2 (г-жа Горанова): Сутрин преди закуска се изпива 1/ ч.ч. прясно изцеден сок от коприва. След един час – пак толкова сок от листа от широколист живовлек и след още един час – сок от целина. След като измине един час от приема им, може да се закуси. Тази терапия се прави веднъж седмично.
Рецепта 3 (Станислав Симеонов, Варна): Корени от хрян се измиват добре и се настъргват на ситно ренде. Кашицата се разрежда наполовина с вода, престоява така 36 часа и се прецежда. Полученият сок се смесва със същото количество мед. От тази смес се приема по 1 с.л. сутрин и вечер преди храна.
Рецепта 4 (Виолетка Петкова, Плевен): Баща ми страдаше от Паркинсон и се излекува с покълнала пшеница. В продължение на пет години ядеше от 50 до 200 грама кълнове сутрин за закуска.
Рецепта 5 (Станислав Симеонов, Варна): Болните от Паркинсон да консумират по-често патладжани, пшеничени кълнове и печени картофи.
Рецепта 6 (Мария Даскалова, с. Дондуково, обл. Монтана): При треперене на главата се прави компрес с хляб, напоен с оцет. Отгоре се слага вестник и се увива с вълнен шал.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти