Съществува възможност след постановяване на решение за допускане на жалбата за разглеждане да ви бъде отпусната помощ за правна защита
Автор: Христиан Митев юрисконсулт
През 2009 г. научих за писмо на Националния осигурителен институт (НОИ) с номер 91-01-16/14.01.2005 г., което се отнася за признаване на трудовия стаж на ученици и студенти, работили през летните ваканции с родителите си в ТКСЗ. През периода 1960-1965 г. бях редовен студент в София и всяко лято работих с родителите си в ТКСЗ, но каквато беше процедурата тогава, изработените от мен часове се пишеха на тяхно име.
Събрах необходимите документи и ги подадох в пенсионния отдел на НОИ-Велико Търново на 25 май 2009 г., с надеждата, че ще ми бъде признат трудовият стаж за този период. Една година по-късно директорката на службата ми каза, че молбата ми е отхвърлена със становище, че за моята заработка не били платени осигурителни вноски за пенсиониране. Обжалвах в съда, делото мина бързо, но повече от година не можах да се добера до становището на съдиите.
Мисля, че вече съм изчерпал възможностите да получа справедливо решение в страната, затова обмислям да подам жалба пред международния съд в Страсбург. Въпросът ми е, ще приемат ли жалбата ми, ако е написана на български език, останалите документи трябва ли и те да имат лицензиран превод? Каква съдебна такса трябва да заплатя?
Злати Симеонов,
Велико Търново
Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) следи за спазването и защитата на основните човешки права като правото на свобода, правото на живот, на справедлив съдебен процес по граждански и наказателни дела, на зачитане на личния и семейния живот, на зачитане на собствеността, на зачитане на свободата на словото, на мисълта, съвестта и религията и други.
Ако смятате, че основни права и гаранции, предоставени от Конвенцията, са нарушени, може да се обърнете към ЕСПЧ като подадете жалба в срок до 6 месеца от датата на решението на последната съдебна инстанция в страната. След изтичането на този срок съдът няма да я приеме за разглеждане.
Жалбата може да подадете на български език като в писмото до съда трябва ясно да посочите предмета й. Ако се затруднявате, може да поискате формуляр от Секретариата на ЕСПЧ, който след това трябва да върнете до съда, попълнен със съответните данни.
Жалбата трябва да има следните реквизити:
• трите имена, дата на раждане, националност, пол, професия и адрес;
• името, професията и адресът на вашия представител (ако жалбата се подава от представител);
• държавата-страна по Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕКЗПЧОС), срещу която е насочена жалбата – във вашия случай Република България ;
• кратко изложение на фактите;
• посочване на правата, гарантирани от ЕКЗПЧОС, които са нарушени;
• описание на всички вътрешноправни средства, които сте използвали за защита на нарушените права, като се посочва и датата на всяко съдебно решение или решение на друг орган, постановено в тази връзка;
• посочва се в какво се изразява искането ви като жалбоподател, включително и претенцията ви за справедливо обезщетение по чл. 41 от ЕКЗПЧОС.
Жалбата задължително трябва да бъде подписана от вас като пострадал от нарушение или от вашия адвокат. Съдът не допуска анонимни жалби и ако искате самоличността ви да не бъде разкрита, трябва да информирате съда незабавно като посочите основателни причини за това. В този случай задължително посочвате името си, но молите то да не бъде разкрито като излагате съответните съображения. Жалба може да се прати по пощата или факс на адрес:
Европейски съд по правата на човека
Съвет на Европа
67075 Strasbourg Cedex
Франция
Факс: +33 (0)3 88 41 27 30
ЕСПЧ уведомява писмено за всяко свое решение. Прегледът на жалбата от съда е безплатен, но вие поемате разходите за адвокатски хонорари, за експертизи и за кореспонденция. В правилника на ЕСПЧ съществува възможност след постановяване на решение за допускане на жалбата за разглеждане да ви бъде отпусната помощ за правна защита. Това става служебно или по ваше искане, когато средствата ви са недостатъчни за покриване на разноските по делото. Преценката е на председателя на отделението, което разглежда допустимата жалба. Първата задача на съда е да определи дали жалбата е допустима, т.е дали тя отговаря на определените условия, посочени в ЕКЗПЧОС.
Ако ЕСПЧ установи нарушение на Конвенцията, той може да ви присъди обезщетение, което се състои от финансова компенсация за претърпените загуби при нарушаването на вашите права. Съдът може също така да изиска от държавата да възстанови разходите направени от вас по делото. Ако ЕСПЧ установи, че не е налице нарушение на ЕКЗПЧОС, вие като жалбоподател няма да платите никакви допълнителни разходи (включително разходите, направени от държавата по делото).
Препоръчваме ви да ползвате адвокатска защита и съдействие.
Настоящият отговор не изключва, а предполага консултацията с адвокат.