Здрави, бели зъбки като пропуск за... фестивал


Здрави, бели зъбки като пропуск за... фестивал
Вместо афиш
24 Ноември 2014, Понеделник


„Протести – 2013” недопуснат до „Златен ритон”, героите във филма не били парфюмирани

Автор: Веселин Максимов

Многоетажни дискусии предизвика придобилото популярност из културните интернет форуми острото възражение на автора на филма „Протести – 2013” Владо Трифонов до комисията на фестивала за документално кино „Златен ритон”.
Потресен от аргументите на журито, недопуснало до състезателната програма неговата творба, той публикува пълния текст на отказа и му отговори в изключително хаплив и остроумен стил.

Не ни е известно дали хората, до които е адресирана неговата реакция, са се стреснали изобщо, но ако видите 28-минутното филмче, ще останете изненадани от причините, на които се позовават те за своя отказ.
И понеже смятаме, че най-добре би било да прецените сами, ви предоставяме двете страни на скандала. Всъщност, скандал не е, защото освен в интернет и по едно-две предавания, темата остана някак си встрани от съвременния културен живот на България.
Ето мотивационното писмо на комисията по селекция на филмите за 21 фестивал за документални филми „Златен ритон”:

„Г-н Трифонов,
...Считаме, че във Вашия филм отношението на автора спрямо интервюираните герои е силно субективизирано и прекрачва етичната граница спрямо хората, които показвате.
Многократното използване на кадри, акцентиращи върху лицата (част от лицата) на интервюираните и по-специално – върху липсващи, изпочупени или златни зъби – е съзнателно използван кинематографичен похват, който отвлича вниманието на зрителите от това, което казват самите интервюирани и омаловажава техните изявления. Този похват силно изкривява общата картина и прави субективната гледна точка на авторите единствена и доминираща.
Това, заедно със смесването в едно на различни протести и контрапротести (граждански, синдикален и партиен), допълнително обърква посланието на филма...
Селекционна комисия: Олга Маркова Димитър Кабаиванов Надежда Маринчевска”


Очевидно за горепосочените аргументирали се в документалното кино не е нужно да бъде показана истината, а всички от кадрите да са правилно парфюмирани, сресани и с ослепителни усмивки на холивудски каубои.

Но, ето отговорът на автора:

„Уважаема селекционна комисия,
Запознах се с мотивите ви да включите документалния филм „Протести - 2013” в информационната, вместо в състезателната програма, и по този начин да го лишите от широка аудитория.
Пишете, че „отношението на автора е силно субективизирано”, защото показвало липсващите, изпочупените и златните зъби на героите във филма и така нарушавало етичните норми спрямо тях.

Драга комисия, длъжен съм да обърна внимание, че доброто документално кино не може да бъде друго, освен субективно. Колко субективно – силно, средно или слабо – е въпрос на авторовата чувствителност.
Без субективен поглед няма кино – нито игрално, нито документално. Тъкмо субективизирането прави реалността жива, въздействаща, многопластова и „документална”. Да, някои зъби във филма действително са „изпочупени, липсващи и златни”, както добре сте успели да забележите, и не могат да бъдат други.

Те са такива, каквито са, а „субективизирането” им чрез крупни планове не е за да бъдат омаловажени изявленията на техните притежатели, а тъкмо обратното – да бъдат разкрити в своята двояка естественост. (Добре е да се знае, че протестиращите не бяха излезли на улицата, защото имаха здрави зъби в устата, а защото нямаха.)
Пишете също, че този похват „силно изкривява общата картина и прави гледната точка на автора доминираща”. Позволявам си да напомня следното: доминираща е единствено реалността, която творецът е видял чрез своите персонажи и благодарение на тях.

Дали тази картина е „изкривена”, или „изправена” е въпрос на повече или по-малко грамотно възприятие. Колкото до твърдението ви, че смесването на граждански, синдикални и партийни протести обърквало посланието на филма, ще кажа: дами и господа, вие най-вероятно не сте били нито веднъж на тези протести.
В противен случай щяхте да забележите, че те са отражение на всичко, което се случваше и продължава да се случва в държавата ни. А то е точно такова: смесено и объркващо, гражданско-синдикално-партийно и циганско-турско-българско, и в това е неговият смисъл. Или неговото безсмислие – както предпочитате.
Искрено ваш,
Владо Трифонов”

Трифонов твърди, че „Протести – 2013” е наказан, защото показва неща, които не са за показване и го прави по такъв начин, че да се помни.
Можете да видите филма в сайта www.kultura.bg.


Тези криви и изпочупени зъби на протестиращите погнусиха естетите от комисията Авторът Владо Трифонов е журналист, документалист, писател с ярка гражданска позиция

В категории: Културен Десант , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки