Има екстрасистолна аритмия. Интересувам се има ли изпитани рецепти от природната медицина за справяне с този проблем.
Иван Влайков, Раднево
Аритмията представлява разстройство на сърдечния ритъм. Според продължителността й тя се дели на временна и трайна.
Основните причини за появата й са две – нервно напрежение или преумора и сериозно сърдечно заболяване. Това се установява след обстоен кардиологичен преглед.
Съществуват няколко вида аритмии.
Дихателната се наблюдава най-често при боледуване и трае, докато се възстанови здравето.
Екстрасистолната аритмия. Тя се характеризира със забързани сърдечни удари в хода на нормалната ритмична дейност, след което следва една по-продължителна пауза. Причината за появата й е превъзбуждането на някои пунктове в сърдечната камера. Това не пречи съществено на кръвообращението, но когато продължава дълго време, е признак за наличието на сърдечен порок или друго кардиологично заболяване.
Третият вид аритмия е тахикардията. При нея внезапно настъпва бързо сърцебиене, което в някои случаи достига дори до 160 удара в минута. Характерното е това, че както внезапно започва, така неочаквано и спира.
В някои случаи пристъпът може да се прекрати, ако човек поеме дълбоко въздух и след това се надуе със запушена уста и нос.
Последният вид е абсолютната аритмия. Картината при нея е, че не може да се установи никаква ритмичност на пулса. За лечението й се прилагат специални лекарства или в краен случай – поставянето на апарат, регулиращ сърдечния ритъм.
Препоръки за справяне с видовете аритмия
Рецепта 1: Всяка вечер, в продължение на един месец, страдащите от аритмия трябва да изяждат по една глава лук. Може да се смесва лукът с мед.
Рецепта 2: Смесват се 10 с.л. мед с 6 с.л. смлени орехови ядки. Към сместа се добавя малко бирена мая. Приема се сутрин, обед и вечер по 1 с.л. 20 мин. преди хранене.
Рецепта 3: Смилат се 4 лимона с корите, но без семките, и се смесват с 500 г чист мед. Добавят се 20 листа индрише с дръжките, 20 бадемови ядки, счукани в дървено хаванче, и 1 с.л. канела. Всичко това се смесва добре и се приема по 1 с.л. 3 пъти на ден след ядене.
Рецепта 4: Една с.л. плодове от глог се заливат с 400 мл кипяща вода. Ври 1 мин., след което се оставя да истине. Пие се три пъти на ден по 1 ч.ч., като може да се добави и мед.
Рецепта 5: Две ч.ч. вряла вода се изсипват в термос заедно с 2 с.л. цвят от магарешки бодил. Пие се 4 пъти на ден 30 мин. преди хранене.
Рецепта 6: С 400 мл вряла вода се залива 1 с.л. розмарин. Оставя се така 2 часа. Пие се по 1 в.ч. 3 пъти на ден преди ядене.
Рецепта 7: Корените и стъблата на живовлек се нарязват на ситно. Слагат се в 1 л вода и се вадят, докато течността остане наполовина. Подслажда се с мед и се поставя в хладилника. Пие се вместо вода 40 дни. Тази рецепта трябва да се прилага един път годишно.
Рецепта 8 (Вяра Стоянова, Варна): Смесват се добре 200 г цвят от глог, 200 г плод от шипка и по 40 г дилянка, седефче, розмарин и бял равнец. Две с.л. от тази смес се заливат с 600 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 4 пъти на ден по 150 мл преди ядене.
Рецепта 9 (Вяра Стоянова, Варна): В шише се слага цвят арника и се залива с водка (ракия). Кисне на топло 14 дни, като често се разклаща. Ползва се за масажиране на сърдечната област при аритмия.
Рецепта 10: Три с.л. жълт кантарион и 1 с.л. листа от моркови се заливат с 1 л вряла вода. Ври 10 мин., после се прецежда. Количеството се разделя на две равни части и се пие сутрин след ставане и вечер преди лягане за сън.
Рецепта 11: В 600 мл вряла вода се слага 1 ч.л. огниче. Кисне 30 мин., прецежда се и се прие по 1 к.ч. след ядене.
Рецепта 12 (Мария Асенова): В 1 л вода се варят на водна баня 4 нарязани с корите лимони, но без семките, и 250 г мед. След като лимоните се сварят, добавят се 500 г смлени орехови ядки и 300 г сусамова тахан халва. Всичко се разбърква много добре. Приема се по 1 с.л. 3 пъти на ден след ядене като десерт.