Страните членки на ЕС се договориха да създадат ракетата носител от ново поколение „Ариана-6”
Страните членки на Европейския съюз се разбраха да създадат ракетата носител от ново поколение „Ариана-6”, предаде БТА. Съобщението бе разпространено от пресслужбата на Съвета на Европейския съюз след състоялата се във вторник в Люксембург среща на ръководителите на космическите ведомства на 28-те страни членки на ЕС и участници в Европейската космическа агенция (ESA).
За разработката на „Ариана-6” са заделени около 4 милиарда евро. Част от сумата ще бъде изразходвана за строителството на новия стартов комплекс на космодрума Куру във Френска Гвиана. Този проект би трябвало да върне лидерството на Европа в сферата на космическите изстрелвания.
До това споразумение се стигна след продължили с месеци преговори. Както отбелязва авторитетният „Уолстрийт джърнъл“, министрите са водели ожесточени спорове за това как ще се разпределят финансовите тежести по проекта. Очаква се Франция да плати 50 на сто от разходите за разработката, Германия – 22 %, Италия – примерно 12 %, а делът на останалите европейски страни е съществено по-малък.
Първият старт на новата ракета е планиран за 2020 г., информира още пресслужбата на Евросъюза.
Стойността на проекта е изчислена на базата на разработването на по-малките по размер ракети Vega-C, цитира „Уолстрийт джърнъл“ думите на генералния директор на ESA Жан-Жак Дорден.
На срещата в Люксембург Европейският съюз одобри също по-нататъшното си участие в проекта за международната космическа станция. Държавите, членуващи в Европейската космическа агенция, ще похарчат общо 800 милиона евро през следващите три години за развитието на космическата станция. ESA също така подкрепя няколко изследователски мисии до Луната и Марс.
„Ариана-6” ще бъде ориентирана за комерсиални изстрелвания и ще позволи да се реализират съществени икономии от услугите по извеждането й в Космоса. Решението за нейното създаване частично се явява реакция на нарасналата конкуренция от страна на редица американски компании, предоставящи услуги по изстрелването на ракети, коментират експертите.
През юни холдингите „Еърбъс“ и „Шафран“ обявиха за създаването на ракетата носител. Компаниите планират стойността на изстрелването на „Ариана-6“ по техни оценки да е някъде около 70 милиона долара, което е два пъти по-евтино от средствата, необходими за извеждането в Космоса на „Ариана-5“ - европейската ракета от сегашно поколение.
През 2016 г. ще бъде направена оценка на проекта и ще бъде взето окончателното решение за неговата по-нататъшна реализация. За това специално настоя Германия с идеята да се подсигури финансовата жизнеспособност на новата концепция.
„Ариана-6” ще бъде разработена на основата на използваната в настоящата версия криогенна основна степен (кислород-водород). В шесте поколения на ракетата може да се използват от две до четири ускорителя на твърдо гориво (в „Ариана-5“ те са два) в зависимост от целите на изстрелването.
Това се очаква да повиши гъвкавостта на концепцията и да направи възможно практически всякакви изстрелвания – от научните космически мисии до извеждането на големи комерсиални спътници на висока околоземна орбита (над 35 786 км).