България, Гърция и Румъния с алтернатива на „Южен поток“


12 Декември 2014, Петък


Трите страни възнамеряват да построят съвместно газопровод, който ще минава през техните територии и ще се свързва с т. нар. Южен газов коридор


Европейската комисия ще обсъди намерението на България, Гърция и Румъния съвместно да построят газопровод, който да преминава през техните територии, като идеята е той да се свърже с така наречения Южен газов коридор, заяви в сряда в Брюксел заместник-председателят на Еврокомисията за енергийния съюз Марош Шевчович.
Съоръжението е замислено като алтернатива на останалия в историята нереализиран проект "Южен поток".

По-рано бе съобщено, че министрите на енергетиката на Румъния, Гърция и България са подписали в Брюксел споразумение за сътрудничество в областта на развитието на регионална инфраструктура за природен газ.
Припомняме, че през февруари 2011 г. Европейският съвет реши до 2014 г. всяка страна членка на ЕС да има най-малко два източника на природен газ и електроенергия с цел да противодейства на евентуално спиране на доставките от Руската федерация.

Румъния все още няма връзка с газопреносната мрежа на България, въпреки че съществува от години проект за строежа на газопровод между Гюргево и Русе. Неговата стойност възлиза на около 24 милиона евро и той трябва да бъде завършен до 2016 г.
Газопреносната система на Румъния е свързана с тази на Унгария и на Молдова, но евентуално спиране на вноса от Русия не би могло да бъде компенсирано през тези две тръби, тъй като от Унгария се внасят незначителни количества газ, а газопроводът с Молдова е предназначен за износ.

В същото време Унгария сключи договор на стойност поне 6 милиарда евро с руската „Атоменергопроект" за изграждането на два ядрени реактора, съобщи тази сряда „Файненшъл таймс“. Изданието посочва, че новото споразумение ще обвърже енергетиката на страната с Москва за следващите десетилетия. Намерението е дъщерна фирма на „Росатом" да изгради и поддържа два ядрени реактора с мощност от 1200 мегавата в отдалечения на 120 километра от столицата Будапеща унгарски град Пакс. Руската фирма вече е получила поръчката, при това без публична тръжна процедура.

Споразумението за ядрената централа обърка анализаторите, тъй като в Пакс вече има ядрени мощности, които произвеждат 40% от електроенергията на Унгария и ще работи поне до 2032 г. "Пакс изпраща проруски сигнали – нещо голямо се мъти. През януари беше обявена сделката, след това газовите доставки за Украйна бяха прекъснати, а до миналата седмица Унгария беше последният съюзник на Путин по проекта „Южен поток.

Тази година имаше голямо сближаване между Русия и Унгария в енергетиката – би трябвало да очакваме и още", коментира Андрас Деак от Унгарската академия на науките. Москва ще финансира проекта с 10 милиарда евро, което според правителството ще покрие около 80% от целите разходи. Голяма част от споразумението е поверително, но говорител на унгарското правителство заяви, че Русия е дала гаранции, че няма да оттегли финансирането си.

Във връзка с този проект Европейската комисия съобщи, че още не е взела решение дали изграждането на новите мощности отговаря на законодателството на ЕС по въпросите на конкуренцията. Унгарските власти пък заявяват, че техният приоритет е осигуряването на енергийната независимост на страната в средносрочен план.  В официално изявление правителството на Виктор Орбан съобщи, че договорът с руснаците за новите атомни мощности включва не само изграждането и поддръжката им, но и снабдяването с гориво и складирането на отработеното такова.

На заседание във вторник пък украинското правителство, начело с Арсений Яценюк, съобщи,  че Украйна ще обяви конкурс за привличане на инвеститори за модернизиране на украинската газотранспортна система и за експлоатация на газовите находища на страната.


В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки