Служителите на варненската белодробна болница алармираха, че не са получавали заплати от 1 май. На апела им се отзова общинската управа, която реши да отпусне
Автор: Илияна Христова
220 000 лв. за спешно погасяване на задълженията. Лечебното заведение е затънало в кредити, но със сумата ще бъдат погасени дълговете само към персонала. Идеята е хората да си приберат заработеното преди Нова година.
Проблемът е стар и касае държавната политика спрямо белодробното лечение.
Правителството отпуска по 30 лв. на ден за издръжка на такива болници, а разходите са неколкократно повече. За варненската те са около 90 лв. на ден. Лечението не е по пътеки, пациентите са малко като количество, но престоят им в лечебниците е дълъг и те се нуждаят от подходяща храна, което пък оскъпява болничната услуга и я прави неконкурентна спрямо другите здравни заведения.
Затова и повечето тубдиспансери кретат финансово, трупат дългове. От доста време и пловдивските медици например водят битка за спасяване на здравното заведение, а великотърновското от години работи, за да погаси кредитите. Но държавата така и не поема ангажимент да посрещне задълженията.
„Работим и на други места и разчитаме на семействата си, за да се справим”, споделят медиците от варненската болница. Инвентарът край тях е в окаяно състояние – повредени отоплителни уреди, осветление… А болницата обслужва пациенти от цяла Североизточна България.
Община Варна пое част от дълговете на тубдиспансера и миналата година. Лекарите отново бяха без заплати и заплашиха с масово напускане. Но така не може да продължава, държавата трябва да си влезе във функциите. Сегашното положение е вредно за пациентите и унизително за лекуващите – категорични са варненските медици.