В отговор на вашите въпроси


15 Януари 2015, Четвъртък


Интересувам се има ли изпитани рецепти от народната медицина за лечението на субклиничен хипотиреоидизъм. Резултатите от изследванията ми са:



TSH – 8,4, FT4 – 15,0, анти TPO антитела – 634. Щитовидната ми жлеза е леко увеличена, меко еластична, ниско разположена, неболезнена, възли не се палпират.
Ганчо Иванов,
Шумен

Едно от най-разпространените заболявания на щитовидната жлеза е хипотиреоидизъм, който възниква от недостига на йод в организма. Тази липса намалява функцията на щитовидната жлеза.
Щитовидната жлеза изработва два основни хормона – тетрайодтиронин (Т4, тироксин) и трийодтиронин (Т3), а освен тях и белтъчно съединение – тиреоглобулин, който е транспортен белтък, пренасящ йод.

Важно е да се отбележи, че за да се превърне неактивният хормон Т4 в активния Т3, е необходим микроелементът селен.
Липсата на достатъчно хормони води до апатия, слабост, проблеми с паметта. За да получи от кръвта малкото йод, който се намира в нея, щитовидната жлеза започва да се увеличава и човек получава гуша. Здравата жлеза тежи около тридесет грама, гушата може да достигне до няколко килограма.

Заболяването обаче може да протече и без никакви симптоми и тогава става дума за субклиничен хипотиреоидизъм - обикновено в началните стадии на заболяването.
Най-честата причина за намалена функция на щитовидната жлеза в България е автоимунното заболяване, наречено болест на Хашимото. Това състояние най-често настъпва неусетно и симптомите му са доста неспецифични. Повечето пациенти с лека форма на болестта нямат почти никакви оплаквания.

Трябва да се избягват потискащите щитовидната жлеза продукти

- Ряпата, цвеклото, соята съдържат т. нар. стрyмигенни вещества, които потискат функциите на щитовидната жлеза и водят до нейното увеличаване.
- Нитрати, тиоцианати, сяра и др. са фактори, задълбочаващи йодния дефицит в организма.  Цианатите изобилстват в цигарения дим. Тютюнопушенето, особено от млада възраст, допринася за развитието на струма.

- Еднообразното хранене с предимно технологично преработени храни и полуфабрикати, без достатъчен прием на зеленчуци и плодове, морска риба, прясно месо, млечни продукти, води до недостатъчен внос в организма на микроелементите кобалт, желязо, хром, мед, цинк и др. необходими за активността на ензимите, участващи в синтеза на тиреоидните хормони.

- Полиненаситените мастни киселини. Тези полезни по принцип киселини потискат допълнително понижената вече функция на щитовидната жлеза и блокират не само отделянето на тиреоидни хормони, но и движението им в кръвопотока и усвояването им. Храните, богати на полиненаситени мастни киселини, са конопеното и лененото масло, слънчогледовото олио, семена, бадемите, сусамът, орехите и повечето видове мазни риби.

- Рафинираните продукти - бяло брашно, захар, бял ориз, царевично брашно и други, които повишават кръвната захар и нивото на хормоните на стреса и по принцип се смятат за един от предразполагащите фактори за хипофункция на щитовидната жлеза.

- Водата – в големи количества. Приемът на вода винаги е бил препоръчван за поддържане на доброто общо здравословно състояние, но при хората с хипофункция на щитовидната жлеза е характерно задържането на течности в организма и отоците. Тук по-важно е да се съблюдава балансът между консумираните и извежданите от организма течности. Полезното количество е литър и половина.

Кои са подходящите?

- Малко наситени мазнини. Необходимо е да се осигуряват малко количество наситени мазнини на ден в менюто при хипотиреоидизъм. Те спомагат за поддържането на кръвната захар в норма и регулирането на стресовите хормони. Най-добрият вариант да се осигурят е чрез хапване на парче месо през ден.

- Месен бульон. Според някои водата, в която е вряло месото с кости, дава лесноусвоими и полезни при хипотиреоидизъм аминокиселини с противовъзпалителен ефект.

- Морски дарове, без мазните риби (риба тон, сьомга, скумрия, херинга, сардина и аншоа). По принцип при хипофункция на щитовидната жлеза има дефицит на йод, а той се съдържа във всички морски дарове. Приемът на йод обаче не се препоръчва при автоимунни заболявания на щитовидната жлеза, каквото е болестта на Хашимото.

- Плодове и зеленчуци. Полезни за тиреоидната жлеза са плодовете и зеленчуците, богати на калий. Хранителни източници на този микроелемент са гъбите, спанакът, копърът, магданозът, куркумата, зелето, брюкселското зеле, броколите, доматите, бананите, кайсиите и др.

- Кафе. Полезно е заради веществата, които влизат в състава му като магнезий, витамини от В-групата, необходими за нормалното функциониране на жлезата.

Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки