Интересувам се има ли изпитани рецепти от народната медицина за лечението на субклиничен хипотиреоидизъм. Резултатите от изследванията ми са:
TSH – 8,4, FT4 – 15,0, анти TPO антитела – 634. Щитовидната ми жлеза е леко увеличена, меко еластична, ниско разположена, неболезнена, възли не се палпират.
Ганчо Иванов,
Шумен
Едно от най-разпространените заболявания на щитовидната жлеза е хипотиреоидизъм, който възниква от недостига на йод в организма. Тази липса намалява функцията на щитовидната жлеза.
Щитовидната жлеза изработва два основни хормона – тетрайодтиронин (Т4, тироксин) и трийодтиронин (Т3), а освен тях и белтъчно съединение – тиреоглобулин, който е транспортен белтък, пренасящ йод.
Важно е да се отбележи, че за да се превърне неактивният хормон Т4 в активния Т3, е необходим микроелементът селен.
Липсата на достатъчно хормони води до апатия, слабост, проблеми с паметта. За да получи от кръвта малкото йод, който се намира в нея, щитовидната жлеза започва да се увеличава и човек получава гуша. Здравата жлеза тежи около тридесет грама, гушата може да достигне до няколко килограма.
Заболяването обаче може да протече и без никакви симптоми и тогава става дума за субклиничен хипотиреоидизъм - обикновено в началните стадии на заболяването.
Най-честата причина за намалена функция на щитовидната жлеза в България е автоимунното заболяване, наречено болест на Хашимото. Това състояние най-често настъпва неусетно и симптомите му са доста неспецифични. Повечето пациенти с лека форма на болестта нямат почти никакви оплаквания.
Трябва да се избягват потискащите щитовидната жлеза продукти
- Ряпата, цвеклото, соята съдържат т. нар. стрyмигенни вещества, които потискат функциите на щитовидната жлеза и водят до нейното увеличаване.
- Нитрати, тиоцианати, сяра и др. са фактори, задълбочаващи йодния дефицит в организма. Цианатите изобилстват в цигарения дим. Тютюнопушенето, особено от млада възраст, допринася за развитието на струма.
- Еднообразното хранене с предимно технологично преработени храни и полуфабрикати, без достатъчен прием на зеленчуци и плодове, морска риба, прясно месо, млечни продукти, води до недостатъчен внос в организма на микроелементите кобалт, желязо, хром, мед, цинк и др. необходими за активността на ензимите, участващи в синтеза на тиреоидните хормони.
- Полиненаситените мастни киселини. Тези полезни по принцип киселини потискат допълнително понижената вече функция на щитовидната жлеза и блокират не само отделянето на тиреоидни хормони, но и движението им в кръвопотока и усвояването им. Храните, богати на полиненаситени мастни киселини, са конопеното и лененото масло, слънчогледовото олио, семена, бадемите, сусамът, орехите и повечето видове мазни риби.
- Рафинираните продукти - бяло брашно, захар, бял ориз, царевично брашно и други, които повишават кръвната захар и нивото на хормоните на стреса и по принцип се смятат за един от предразполагащите фактори за хипофункция на щитовидната жлеза.
- Водата – в големи количества. Приемът на вода винаги е бил препоръчван за поддържане на доброто общо здравословно състояние, но при хората с хипофункция на щитовидната жлеза е характерно задържането на течности в организма и отоците. Тук по-важно е да се съблюдава балансът между консумираните и извежданите от организма течности. Полезното количество е литър и половина.
Кои са подходящите?
- Малко наситени мазнини. Необходимо е да се осигуряват малко количество наситени мазнини на ден в менюто при хипотиреоидизъм. Те спомагат за поддържането на кръвната захар в норма и регулирането на стресовите хормони. Най-добрият вариант да се осигурят е чрез хапване на парче месо през ден.
- Месен бульон. Според някои водата, в която е вряло месото с кости, дава лесноусвоими и полезни при хипотиреоидизъм аминокиселини с противовъзпалителен ефект.
- Морски дарове, без мазните риби (риба тон, сьомга, скумрия, херинга, сардина и аншоа). По принцип при хипофункция на щитовидната жлеза има дефицит на йод, а той се съдържа във всички морски дарове. Приемът на йод обаче не се препоръчва при автоимунни заболявания на щитовидната жлеза, каквото е болестта на Хашимото.
- Плодове и зеленчуци. Полезни за тиреоидната жлеза са плодовете и зеленчуците, богати на калий. Хранителни източници на този микроелемент са гъбите, спанакът, копърът, магданозът, куркумата, зелето, брюкселското зеле, броколите, доматите, бананите, кайсиите и др.
- Кафе. Полезно е заради веществата, които влизат в състава му като магнезий, витамини от В-групата, необходими за нормалното функциониране на жлезата.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти