В последно време езикът ми е постоянно напукан и твърде грапав, а също и болезнено чувствителен.
Автор: доц. д-р Гео Нешев
На какво може да се дължи това?
Геновева Василева,
Каспичан
Не може да се каже, че измененията на езика са редки и малобройни. Те се срещат често при инфекциозни заболявания, анемии, левкози, витаминен недостиг и т.н. В настоящата консултация ще разгледаме образуването на набраздявания (рагади) на езика.
На първо място те се появяват в резултат на вроден дефект при т. нар. скротален език. Набраздена е задната му повърхност. При лоша хигиена в браздите се развиват възпалителни промени и езикът става болезнен.
Болестни изменения на езика се наблюдават и при редица заболявания на вътрешните органи. Такива са заболяванията на кръвотворната система. Така например при пернициозната анемия проявите в устната кухина могат да се открият месеци или дори години преди другите симптоми на болестта. Болните се оплакват от щипане, парене, сърбеж или силна болка в езика. В по-късни стадии той се набраздява, със засилено чувство на болка при определени храни и напитки.
Приложено самостоятелно, локално лечение може временно да намали оплакванията. При желязодефицитната анемия също се появяват разязвания, които предизвикват болка. Образуват се и цепнатини (рагади) по ъглите на устните. Като причина за тези прояви при желязодефицитната анемия се обсъжда недостатъчност на витамин В6 (пиридоксин). При левкоза се наблюдава склонност към кървене и разязвания с некрози поради намаления на тромбоцитите и отслабване на имунната защита. Измененията при левкозата могат да бъдат болезнени.
Витаминна недостатъчност може да се получи при различни заболявания. При недоимък на витамини от групата В се получава зачервяване на езика, последвано от разязване на повърхността му, придружено с подуване и парене. Появяват се и т. нар. рагади на милиметри от устния ъгъл. При тежък дефицит на витамин С пък също се получава кървене, подуване и язви по езика.
Кандидозата е заболяване, причинявано от гъбичката Кандида албиканс и нейни подвидове. Появява се при нарушено имунобиологично равновесие, при и след тежки и изтощителни заболявания (туберкулоза, злокачествени заболявания и други). Тя протича като смесена инфекция с бактерии, спирохети, вируси и др.
Кандидозата започва с изсушаване и зачервяване най-често по гърба на езика, придружено с появата на разязвания, които постепенно се разширяват. Болните имат чувството, че езикът им е уголемен, храненето е болезнено, оплакват се от сухота и парене в устата.
Специфични възпаления, към които принадлежат туберкулозата и сифилисът.
Туберкулозните поражения на езика се наблюдават като вторичен процес при белодробна туберкулоза. Първичните туберкулозни язви често са разположени в края на езика. По дъното и краищата им се образуват жълтеникави или сивкави възелчета. Язвите биват единични или множествени. Те са болезнени и затрудняват храненето и говоренето. Те обаче трябва да се отличават от сифилистичните язви. При сифилис се откриват и увеличават лимфни възли в подчелюстната и шийната област, които са плътни, но не болезнени.
Що се отнася до лечението на пораженията на езика главното и основното е да се изясни точно причината за тяхната поява, т.е. диагноза на основното, първичното заболяване. Безспорно водеща в лечението трябва да бъде именно терапията на първичното заболяване. Освен това, локално се препоръчва дезинфекция чрез жабуркане с отвара от лайка, намазване на рагадите с пчелен мед, разтопен на водна баня, а също така и физиотерапия с ултравиолетово облъчване, а също и съвременни антиинфекциозни средства. Задължително, в интерес на заболелите, е лечението да се провежда само от опитни лекари-специалисти.