БДЖ смяташе да ги купува и през 2013 г. Тогава струваха… 120 млн. лв.
Автор: Илияна Христова
Бъдещето на БДЖ влиза във все по-умопомрачителни сценарии. Миналата седмица правителството реши да не ликвидира влакове от 1 февруари и да върне част от спрените. Кои точно ще възстанови не е ясно, тъй като някои били “технически негодни”. Но това е част от проблема. Същинският е какво смятат да правят управляващите с БДЖ.
Както “Десант” писа, “реформата” в железницата удивително върви по стъпките на фалиралата БГА “Балкан”. Изявленията на “отговорните фактори” потвърдиха опасенията, че се цели съсипване. Дори се издаде един от начините – чрез т.нар. шинобуси, представяни иначе за панацея.
Шинобусът е мотриса с купе на автобус, пътува без вагони. Побира около 80 пътника, експлоатационните му разходи са по-ниски. Именно това “чудо” бе лансирано като заместител по ненатоварените линии.
За шинобуси веднага след спирането на влаковете заговори зам.-министърът на транспорта Антон Гинев, БДЖ потвърди. Близки до властта медии излъчиха тържествени репортажи колко удобно и евтино ще пътуваме с тях.
Колко обаче струва въвеждането на шинобуси? БДЖ няма такива, ще ги купува.Транспортният министър Ивайло Московски съобщи, че едно возило струва най-малко 1 млн. Нужни били поне 20-30 такива. 1 млн. лева или евро – не стана ясно. Но няма нужда да изясняваме. Московски спести факта, че инвестицията въобще не изисква само покупка на мотриси. А и още множество скъпи дейности.
Всъщност шинобусите са стара идея на БДЖ. Компанията смяташе да се сдобие с тях още през 2013 г. И нещо не беше съвсем наред. Мъчим се да си припомним, ето - “Закупуването на тези автобуси на релси ще доведе до последващ проблем, защото за тях трябва да има тактов график. А и не е ясно какви ще са разходите, свързани с това”, заявява Християн Кръстев, изпълнителен директор на БДЖ, през 2013 г.
Все пак сметката е направена. Изчислено е колко пари ще отидат за новата технология. И БДЖ обявява най-официално през 2013 г., че смята да инвестира 120 млн. лв. в 30 машини. Но до покупка не се стига, защото компанията се ориентира към намаление на дълговете и не поема нови разходи.
Правилно разбрахте – 120 млн. лв. А обявените тогава 30 шинобуси са точно толкова, колкото смята сега да купува Московски. С една дума – фалиралото и едва кретащо БДЖ ще изръси 120 млн. лв. за “евтина" техника.
А откъде ще дойдат парите? Най-вероятно от преструктуриране на дълга или от нов заем. И двете означават повече пари. Евтини ли са наистина шинобусите?
Да припомним, че сега БДЖ смяташе да спре цели 120 влака заради орязана с 40 млн. лв. субсидия. А при новите придобивки говорим за трикратно повече. 120 млн. лв. са страшно много пари, те са почти една четвърт от общите дългове на БДЖ в момента. Но това не е проблем за управляващите, които и да са те. Колкото повече се инвестира, купува, поема дълг или преструктурира, толкова повече се увеличават възможностите за източване на компанията.
Разбира се, твърде е възможно “шинобусите” да са прах в очите, с който правителството ни залъгва, че нещо прави, че търси алтернатива. И в крайна сметка пак да не се купят. Но и така да е, длъжно е да ни каже, че те струват много пари, с които БДЖ сега не разполага.