Имам болки в кръста и ставите. Те стават нетърпими при студено време.
Предпочитам да се лекувам обаче с рецепти от народната медицина. Моля, помогнете ми.
Стоянка Йорданова,
София
За болката в кръста може да има много причини, но в повечето случаи тя отминава от само себе си. Когато обаче тя се задържи продължително време, това може да е сигнал за развиващо се заболяване, травма на мускулите, костите или нервите, изхождащи от гръбнака.
Понякога болка от коремни органи, таза или гърдите също може да бъде усетена в кръста. Заболявания като апендицит, аневризми, бъбречни заболявания, инфекции на бъбреците, жлъчни камъни, таза и полови болести също могат да са причина за болка в кръста.
Когато има засегнати нерви, обикновено при промяна в структурата и местоположението на междупрешленния диск, това може да причини остра болка в кръста и изтръпване около засегнатото място. Тогава меката част от диска изскача от мястото си и притиска съседен нерв.
Най-честите форми на артрит са: инфекциозен артрит, ревматоиден артрит, подагрозен артрит, реактивен артрит, посттравматичен артрит, както и артрит при износване.
Нужно е обаче да се отчита, че за всяко лечение на този вид заболявания, независимо дали със средствата на фармацевтичната медицина или с народни рецепти, е нужна точно поставена от лекар диагноза. Ето някои изпитани рецепти за лечение на такива страдания.
Рецепта 1 (при болки от кръста надолу): Счукват се няколко глави кромид лук със сол и се налагат ходилата на двата крака. Така се престоява цялата нощ, а на сутринта превръзката се маха и краката се измиват с хладка вода.
Рецепта 2 (при болки от кръста нагоре): По същия начин се налагат дланите на ръцете. Допълнително лукът усилва и стабилизира дейността на сърцето.
Рецепта 3 (Ивайло Сотиров, Плевен, при болки в кръста и схванатост): Смачква се до омекотяване лист от прясна зелка и се намазва с 1 с.л. несолена свинска мас. Поръсва се след това обилно със захар и се поставя на болното място. Превързва се с вълнен шал и така се престоява няколко часа. Компресът се прави вечер.
Рецепта 4 (Милко Ангелов, с. Слатина, Ловешко): Напояват се две филии с оцет и се поръсват обилно със сол. Слагат се на кръста във вид на компрес, с найлон над тях и превръзка, и дископатията отшумява.
Рецепта 5 (Виолетка Петкова, Плевен, при ставни заболявания): Вечер в чаша се слагат 3 с.л. ориз. Оризът се измива, водата се излива и се налива нова, чиста вода. Кисне до сутринта. Този ориз се сварява без сол, желателно е да бъде във вид на рядка кашица. Когато изстине, изяжда се на празен стомах 3 часа преди закуска. Това се прави в продължение на 20-30 дни. Още след 4-5 дни болките в ставите изчезват.
Рецепта 6 (Василка от Гърция, за болки в ставите): Взема се жива пъстърва, отрязват се главата и опашката. Вътрешността се почиства с кърпа, не с вода. Разтваря се на две и се слага на болното място. Завива се с дебел вестник, после с кърпа и така стои 48 часа. След това болката изчезва, а движението вече е без болка и напрежение.
Рецепта 7 (Йордан Йорданов, с. Водолей, Великотърновско, за болки в ставите): В 200 мл ракия (40 градуса) се слагат 4-5 дафинови листа. Престоява 3 дни. С тази течност се мажат болните места.
Рецепта 8 (Иван Минкински, с. Баница, Врачанско, за болки в ставите): Настъргват се корени от хрян и се заливат с 1,5 л. етилов спирт. Престоява 30 дни на слънце, прецежда се и се налива в бутилка. Ползва се за разтриване при ставни и мускулни болки.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти