От юли миналата година държавата не е превеждала на аеропорта дължимото финансиране
Автор: Кольо Каменов
Държавното „Летище Пловдив" има тежки финансови проблеми и не е в състояние да изплаща заплатите и осигуровките на своите 154 работници и служители. Нещо повече, дружеството дължи на кредитори над 1 млн. лева за миналата година и още 360 хил. лв. за 2011 г.
Във вторник на хората са били изплатени само по 200 лева от януарските заплати. Проблемът е, че от юли миналата година държавата не е превеждала дължимото финансиране за изпълнение на функциите на аеропорта като летищен оператор, обясни изпълнителният му директор Иван Карнабитов. Средствата се полагат на летището по Закона за гражданското въздухоплаване и покриват разходи по сигурността, безопасността, поддръжката на пистите, терминала, електроснабдяването и други.
Най-големият кредитор е енергоразпределителното дружество EVN, а основният длъжник на „Летище Пловдив” е Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС), което е и негов принципал.
През 2014 г. държавното финансиране е било редуцирано от 2,6 милиона лева през 2013 г. до 2 милиона лева, а съответно месечните плащания са паднали от 220 хил. на 170 хил. лв., но от 6 месеца парите не се превеждат навреме. Задълженията на държавата са за пет фактури от 2014 г. и една за януари тази година, уточни още Карнабитов. „Директор съм от година и половина, само през първите два месеца нещата бяха нормални, след това непрекъснато водим безконечна борба", изтъкна той.
В същото време собствените търговски приходи са се увеличили с близо 30 на сто от 1,5 млн. лв. през 2013 г. на 2 милиона лева за миналата година. Общият размер на приходите от оперативна дейност на банкрутиращото летище за миналата година е малко над 4 млн. лв., а на разходите – 5,2 млн. лв., като последните са редуцирани с 1,23%. Анализът на собствените търговски приходи, в която сума влизат постъпления от назаемно обслужване, продажби на авиогориво, обработени товари, от търговски обекти, показва ръст от 65,74% спрямо 2013 г.
„Досега успявахме да изплащаме възнагражденията с наши приходи и резерви, но вече това е невъзможно“, посочи Иван Карнабитов.
Миналата седмица бордът на директорите на аеропорта е изпратил доклад за финансовата ситуация до транспортното министерство, а миналия петък Карнабитов е депозирал оставката си пред МТИТС.
Водени са преговори и със синдикалните организации на летището, които също са се ангажирали да преговарят с министерството за изплащане на дължимите суми.
Във Фонда за развитие на „Летище Пловдив" всеки месец се генерират средства от членуващите общини, като вноската е 1 лв. на жител на съответната община. Парите обаче са предназначени за реклама на летището и на региона като туристическа дестинация и не могат да се изразходват за други дейности.
Един от вариантите за излизане от кризата, според изпълнителния директор, е съкращаване на персонала с 30 на сто и намаляване на работното време, което в момента е в 24-часов режим.
Основният превозвач на летището е нискотарифната „Ryanair“, която извършва редовни полети до Лондон и Франкфурт. През зимата аеропортът обслужва чартъри от Русия, а отскоро и от Турция. След седемгодишно прекъсване са възстановени и чартърните полети до Холандия и Англия, а от юни се очаква да започне да оперира и нискотарифната компания „Wizz air“.
През този зимен сезон в периода 20 декември 2014 г. – 31 март 2015 г. „Летище Пловдив" очаква да посрещне около 23 000 пътници от Русия, Великобритания, Ирландия и Турция. Миналата зима с чартърни полети тук са кацнали 21 400 пътника.
От януари до края на ноември м. г. аеропортът е обслужил общо 94 680 пристигащи и заминаващи пътници. Основните дестинации са Великобритания, Русия, Германия и Ирландия.
Очакванията са пътническият трафик тази година да надхвърли общо 100 000 пасажери. „Това ще е едва вторият такъв случай в историята на „Летище Пловдив" – първият бе през 2007 г., когато трафикът бе малко над 104 000 човека", посочи Иван Карнабитов.