Пъстра палитра с новини от света


Пъстра палитра  с новини от света
20 Февруари 2015, Петък


Седмицата е изпълнена с дипломатически, газови, туристически, снежни и кибер проблеми


ЕК затяга контрола върху енергийните сделки

Енергийните сделки на държавите членки на ЕС с трети страни занапред ще бъдат стриктно разглеждани от Европейската комисия още преди подписването им, предвижда проект за стратегията на Европейския енергиен съюз, предаде в сряда „Евроактив“, който се очаква да бъде официално публикуван на 25 февруари.
Активното участие в газовите преговори би могло да предотврати „нежелан натиск или пазарни изкривявания" в резултат на междуправителствени споразумения с държави, които „не спазват европейските правила", се отбелязва в черновата. Споразуменията ще бъдат оценявани от гледна точка на съвместимостта им с правилата на европейския енергиен пазар и сигурността на доставките в рамките на задължителна предварителна консултация с ЕК.

Причината за създаването на подобен европейски контролен механизъм са междуправителствените споразумения, които бяха подписани между Русия и шест държави членки на ЕС: България, Унгария, Гърция, Словения, Хърватия и Австрия.
Тези „тайни сделки“ с руския монопол „Газпром“ се оказаха в нарушение на правилата на ЕС за държавната помощ и конкуренцията.

„Вътрешното производство на ЕК ще помогне да се редуцира зависимостта на ЕС от внос на енергия", се посочва още в документа. В него се заявява, че ЕК ще използва „всичките си външнополитически инструменти", за да сключи споразумения с други производители и транзитни държави като Алжир, Турция, Азербайджан, Туркменистан и Иран, Близкия изток и Африка. Приоритет ще бъде и работата върху Южния газов коридор, чрез който ще бъдат осъществявани доставки от Централна Азия към Европа.

Комисията също така ще развие и задълбочена стратегия за съхранение на втечнен природен газ, развивайки енергийната инфраструктура в ЕС, което ще позволи Старият континент да се снабдява от други континенти, без да е зависим от газопроводи.
Отчита се също, че след като изграждането на хъбове за съхранение на втечнен природен газ е повишило сигурността на доставките в Северна Европа, сега стратегията предстои да обхване и Централна и Източна Европа и Средиземноморието.
По последни данни от Евростат Евросъюзът внася 53% от енергията си, което превръща общността в най-големия вносител на енергия в света.


Армения оттегли протокола за нормална дипломация с Турция

Армения едностранно оттегли протокола за нормализирането на дипломатическите отношения с Турция. Причината за това е пасивността на югоизточната ни съседка по отношение на въпроса за арменския геноцид.
Документът бе подписан в Цюрих, Швейцария, на 10 октомври 2009 г. от външните министри на Турция Ахмет Давутоглу и Едуард Налбантян. Сега с нарочно писмо президентът на Армения Серж Саркисян уведомява парламентарния председател Галуст Сахакян за оттеглянето на протокола, като припомня, че са изминали 6 години от подписването му, но турската държава продължава да действа в противоречие с духа на документа.

„През целия този период Армения запази своята последователна позиция за прилагането на протокола. Нищо обаче не е направено за арменския геноцид. Отношенията между двете страни вече не са безусловни като в началото след подписването на документа. Какво да крия, имахме възможност да покажем чий е грехът за затварянето на последната врата на Европа“, посочва Саркисян.

В протокола от Цюрих е заложено и признаването на съществуващата граница между двете страни, и зачитането на суверенитета и териториалната им цялост. След одобрението от страна на двата парламента, в рамките на 2 месеца трябваше да бъде отворена границата с Нагорни Карабах, затворена през 1993 г. заради конфликта.
Двете страни се бяха договорили и за създаването на комисии в различни области с участието на международни експерти. Тогава Турция изрази подкрепа  за протокола и прогнозира, че така и Азербайджан ще бъде удовлетворен.


Кметът на Бостън помоли жителите да не скачат в преспите от... прозорците си

Кметът на американския град Бостън, щата Масачузетс, който през изминалите почивни дни за пореден път тази зима бе сполетян от силен снеговалеж,  призова местните жители да престанат да скачат в преспите от... прозорците си. Мартин Уолш припомня на любителите на силни усещания, хвалещи се със скоковете си в интернет, за смъртоносните опасности, които крият такива развлечения.

Бостънският градоначалник изтъква, че това занимание е твърде глупаво, още повече от прозорците скачат не деца и подрастващи, а възрастни хора. Той прикани бостънчани да се ръководят в постъпките си от здравия разум, отбелязвайки че живеят не във високопланински курорт, а в град, в който комуналните служби се опитват да разчистят улиците от снега.

В социалните мрежи неотдавна бе разпространен видеоклип, на който един любител на екстремното скача само по гащета от внушителна височина в голяма снежна преспа.
След силния снегопад, затрупал града през уикенда, синоптиците съобщават, че този февруари е най-снежният месец в историята на Бостън, като валежите са 10 пъти повече от обичайните през зимата по тези места.

Нивото на снежната покривка в някои места достигна 120 см. Предишният рекорд е поставен през януари 2005 г., когато снегът се натрупа на 109-сантиметров пласт. През предстоящите почивни дни метеоролозите очакват още един силен снеговалеж над Бостън.


Руските туристи ще плащат с рубли в Египет

Египетските власти разглеждат възможността да удължат безвизовия режим за руските туристи и през летния период. Във връзка с това, че потокът от туристи от Русия към Египет в края на миналата година намаля почти двойно, властите на страната на фараоните приеха решение от 15 януари до 30 април 2015 г. да отменят заплащането на входни визи от по 25 долара на човек. По оценка на местните власти, благодарение на тази мярка туровете на граждани на Руската федерация край пирамидите би следвало да нараснат с 20%.

Представителят на египетското министерство на туризма Мохамед Салем изтъкна на среща с руски журналисти в курорта Шарм-ел-Шейх,  разположен на южния край на Синайския полуостров на Червено море, че след неотдавнашната визита на Путин в Египет правителството на страната се старае да направи всичко възможно, така че туристите от Русия да се чувстват максимално удобно на тяхна земя.

„Сред утвърдените решения на министерството на туризма следва да се отбележи и това, че на територията на Египет руснаците може да се разплащат с рубли“ – изтъква още Салем.


Китай закри 65 сайта с „непристойно и похотливо“ съдържание

Правителството на Китай затвори 65 интернет портала за запознанства заради разпространението на „непристойно и похотливо“ съдържание, а също и защото са позволявали на посетителите си да регистрират фалшиви електронни пощи и анонимни акаунти.

Правоохранителните органи в Поднебесната империя са регистрирали множество престъпления, извършвани чрез социалните мрежи. Сред тях са порнография, проституция и най-важното – кражба на пари. Например някакъв мъж изпросил от една жена 1,12 милиона долара, представяйки се за кандидат-жених от САЩ.
Като решение на проблемите на безопасността китайските власти задължават собствениците на сайтовете да въведат проверка на личните данни на гражданите. Потребителите вече са задължени да се регистрират по паспорт.

Заради политиката „Едно семейство – едно дете“ в Китай съществува проблем, известен като „младите егоисти“ – младите хора растат в изобилие от родителско внимание и всичките им капризи се изпълняват. Те израстват кариеристи и не искат да създават семейство. От възможността да си родят второ отроче, ако един от родителите е бил единствено дете в семейството си, която правителството предостави през 2013 г., са се възползвали единствено 5% от жените в детеродна възраст.


В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки