Хората недоумяват как може да се унищожава гората край пострадалите селища във Варненска област
Автор: Илияна Христова
ова сеч връхлетя районите, пострадали от наводнения. “Аспарухово”, Добруджа, Камчия – гората там буквално се унищожава. Тези дни жители на варненския квартал “Аспарухово” алармираха за камиони, натоварени с трупи, които минават по улиците.
Оказа се, че там наистина се изсича гората – и то точно на ската, от който през лятото тръгна приливната вълна, помела къщи и коли и отнела човешки животи. Този път обаче брадви не размахват ромите, които иначе са обичайните заподозрени, когато става дума за незаконна сеч и бракониерство.
В конкретния случай дърводобивът е разрешен от Държавното горско стопанство. По стволовете на дърветата в района висят бележки, от текста на които става ясно, че резачките там няма да спрат до края на март. Става дума за най-ужасната сеч – гола.
Шокиращо, тя е разрешена от лесовъд.
“Нямаме касателство, това е горски фонд, управлява го държавата. Вероятно разрешението е дадено още преди наводнението”, завоалирано коментираха от Община Варна. Твърдението се оказа вярно.
“ТП „Държавно горско стопанство“ - Варна ви информира, че е проведена сеч в района на кв. "Аспарухово" в отдел 306 „б“ – акация, на площ от 1,1 ха и очаквана кубатура от 53 куб. м. Сечта е по договор от 2014 г. за покупко-продажба на дървесина на корен. Провежданите сечи не създават по никакъв начин предпоставки за свличане на земни маси, обезлесяване на терени и предпоставки за наводнения”, заяви инж. Веселин Железов, директор на Горското стопанство в отговор на запитване от общината.
Жителите на “Аспарухово” обаче недоумяват как е възможно след трагичното наводнение да продължава да се обезлесяват околните височини, макар и законно. Не може ли разрешителните да се прекратят? Трудно ли е, сложно ли е? Нали имаше бедствие, то не е ли причина да се преразгледат режимите, питат местните хора. Но заключават – “Това е България, на всичко вече сме свикнали”.
“Унищожението на гората е една от причините за бедствието”, пише в доклад на варненския Общински съвет, съставен след трагедията.
Помни ли го някой?
Има и още парадокси. Над “Аспарухово” през септември м.г. Бойко Борисов и Лиляна Павлова засадиха фиданки. Течеше предизборна кампания. Искаха да покажат, че се грижат за природата. Днес тяхната партия, която е на власт, позволи на същото място поголовна сеч.
Добрич и добруджанските села са друг район, пострадал от водната стихия миналото лято. Но и там се сече. Сигналът пак дойде от граждани – унищожава се лесозащитният пояс между земеделските блокове.
“Там извършителите основно са цигани. Но има фирми, които секат под претекст, че извършват санитарна сеч”, алармира читател на “Десант”.
Тирове, пълни догоре с лонгозна гора и тополи, обикалят непрекъснато и селата около Камчия, които пък бяха наводнени само преди 20-ина дни. Същото е положението и край Аксаково.
Всичко това идва да покаже две неща. Първо, България наистина е държава на безобразията. Дори опустошителните бедствия не са причина да се положат елементарни усилия за опазване на природата. Второ, мащабът на унищожението е огромен не само поради неправомерни действия, но и заради “законните”, “санитарни” сечи.
Именно поради тази причина Патриотичният фронт иска да се въведе мораториум върху износа на дървесина и регламентиране на дърводобива. Правителството обаче се съпротивлява, а Земеделското министерство дори има наглостта да обяснява, че сечта не била причина за бедствията.