Лечение на синузит с природни средства


05 Март 2015, Четвъртък


Народната медицина се справя с острата и хроничната форма на заболяването

Автор: проф. Христо Мермерски

Синузитът е заболяване на околоносните кухини, наречени синуси. В зависимост от това в коя черепна кост се разполагат, те биват: максиларни синуси – най-големите, които се разполагат точно под очите в максиларната кост, фронтални синуси – разположени са над очите в централната част на челото, във фронталната кост, етмоидални синуси – представляват няколко дискретни въздушни джоба, раположени в етмоидалната кост, лежаща между носа и очите, и сфеноидален синус – разполага се в сфеноидалната кост в основата на черепа, под хипофизата.

Оттам идват и наименованията на различините видове ситузит – максиларен, който е най-разпространеният, фронтален, етмоидален и сфеноидален.
Най-честата причина за появата на заболяването са острите инфекциозни заболявания – грип, скарлатина, дребна шарка, пневмония, както и нелекувана навреме хрема, наличието за продължителен период от време на чуждо тяло в носа, изкривена носна преграда (по рождение или в резултат на травма), наличието на трета сливица, нараняване на стените на синуса отвън.

Нерядко заболяването възниква и при изваждане на горен зъб, когато в резултат на неправилна стоматологична намеса възпалението прониква в синуса. Получава се и при инфекция, разпространявана по кръвен или лимфен път.
Роля за развитието на синузита имат не само вирусите и бактериите, но и неблагоприятните условия на живот и честата простуда.

Формите на протичане на заболяването са три – катерална, гнойна и алергична.
Симптомите са следните: главоболие, бистър секрет от носа, жълто-зелен секрет (характерен за хроничната форма на заболяването), лош дъх от устата, болки в областта на синусите, перманентно запушен нос, намалено обоняние, зъбобол – особено в горната зъбна редица, често и повишена температура.

Бедата е в това, че доста често синузитът се бърка с обикновената хрема, особено през зимния сезон, а това може да доведе до усложнения в очите, дори до менингит.
Алергичната форма на синузита се характеризира със затруднено дишане, с  пристъпи на кихане и отделяне на кърваво-воднист секрет.
Ако не се лекува, заболяването може да приеме хронична форма. Това вече може да доведе до заболявания на сърцето, ставите, до бронхиална астма, сесна хрема и други.
Лечението, което предлага съвременната фармацевтична медицина, е консервативно и инвазивно.

При консервативното се предписват за пиене един или два антибиотика за продължителен период от време, тъй като заболяването е упорито. По този начин обаче страничните вредни въздействия върху човешкия организъм от лекарствените средства са големи.
Инвазивното лечение е известно под името пункция. При него се вкарват със спринцовка противоинфекциозни и антисептични средства и антибиотик, като по този начин се промива съответната синусова кухина и се ликвидира възпалителният процес там.

И двата типа лечение обаче невинаги предполагат окончателно излекуване. След време, често след години, при нова инфекция синузитът може да се появи отново.
Като метод на лечение природната медицина има предимството освен да лекува острата и хроничната форма на заболяването, още и при най-малкия симптом да ликвидира нововъзникналата инфекция още в нейния лек, начален стадий.

Изпитани рецепти с доказано лечебен ефект

Рецепта 1 (Пенка Георгиева, Девня): По 1 ч.л. мед и лимонов сок се смесват. Всяка вечер с капкомер се поставят по 1 – 2 капки от сместа във всяка ноздра.

Рецепта 2 (Спас Михайлов, Елин Пелин): Два пъти дневно от двете страни на носа допирайте торбички с горещ пясък или твърдо сварени горещи яйца. Три – четири пъти дневно поемайте през носа и изплювайте през устата затоплена солена вода или слаба настойка от лайка и живовлек. По време на лечението трябва да се пият големи количества горещи чайове. На втория ден от лечението се сваряват два небелени картофа, излива се водата от тях и се прави инхалация, като се вдишва горещата пара с кърпа на главата.

Рецепта 3 (Людмила Маркова, Русе): В 250 мл боза се слага 1 с.л. царевично брашно. Разбърква се добре и престоява 24 часа. Болното място се намазва с мазнина и поставената на памучно парче смес се слага отгоре. Прави се една седмица.

Рецепта 4 (Людмила Маркова, Русе): Счукан на кашица пресен хрян се омесва с малко тесто, слага се в марля и с нея се налага болното място, предварително намазано с мазнина. Лапата престоява не повече от 10 – 15 мин.

Рецепта 5 (Сия Голошкарова, Плевен): Взема се захаросан мед колкото грахово зърно и се слага в едната от ноздрите. В същото време на челото се прави компрес от силна ракия, като се внимава да не се засегнат очите. Тази процедура се прави сутрин и вечер, след което болният трябва да остане в леглото поне половин час. През следващите няколко дни се правят промивки на носа със слаб меден разтвор.

Рецепта 6 (Тодор Павлов, Димитровград): Захаросан чист пчелен мед с големината на грахово зърно се поставя в двете ноздри. Постепенно медът се стича към гърлото. Прави се 2 – 3 пъти дневно до пълното излекуване на синузита.

Рецепта 7 (Владо Додов, Костенец): Вземат се 10 г пчелен мед (прополис), 20 г мед и 1 с.л. лайка. Всичко това се слага в тенджера с 1 л вода в нея. Трябва да заври леко. Вдишва се парата в продължение на 10 дни.

Рецепта 8 (Петър Русев, Гълъбово – за хроничен синузит): Смесват се 1 ч.л. настърган корен от хрян, 1 с.л. царевично брашно и 1 с.л. оцет. Болното място се намазва с мас и върху него се слага от сместа. Първия ден се държи 5 мин., втория – 10, третия – 15, четвъртия – 20, петия –  25 мин. След това се прави по обратния ред, като времетраенето се намалява с 5 мин. всеки ден.

Рецепта 9 (Нанка Проданова, Стара Загора): В преварена солена вода се натопяват две памучета и се слагат в двете ноздри. Главата се отмята силно назад и така се стои в продължение на 1 – 2 мин., докато се усети, че водата е навлязла в синусите. Очите се насълзяват, но след това изтича обилен секрет, синусите се изчистват и главоболието изчезва.

Рецепта 10 (М. Сараминев, с. Паничерево, обл. Ст. Загора): Взема се обелена скилидка чесън и се счуква в дървено хаванче. Прибавя се оцет, колкото да се получи гъста кашица, и се правят лапи на кърпа, която трябва да покрие по-голямата част от окосмяването на главата (да не се поставя на голо място, тъй като изгаря). С превръзката се престоява 24 часа. Повтаря се още веднъж пак за толкова време и се измива главата.


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки