През зимата хората прекарват повечето си време затворени между четири стени. В същото време не можем да се отървем от настинки.
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
Възможно ли е и през този сезон да се провеждат закалителни процедури?
Ивайло Диамандиев,
Разград
Зимата е време на грипове и простуди. Колкото по-закален е нашият организъм, толкова по-лесно и без последици преминават те. Ако сме започнали да се закаляваме през лятото – добре. Ако не сме, през зимата не е късно да наваксаме. Важното е да помним, че трябва да започнем с по-леко натоварване, като постепенно увеличаваме дразнителите.
Ето един конкретен план за зимно закаляване. Добре е да започнем да правим гимнастика сутрин, при това с голо до кръста тяло. След това можем да предприемем обтриване с хладка вода. Също с хладка вода можем да измиваме краката си вечер преди лягане. Полезно е да правим и гаргара със студена вода. Много полезни са и редовните разходки на открито (особено в планина). Те също трябва да преминават при постепенно натоварване. Екипировката ни трябва да бъде добра – да сме със здрави обувки, които не пропускат, и да обличаме дрехи от естествена материя.
Началото на закалителната серия можем да поставим с обтриване на тялото с влажна кърпа. Нужен ни е половин-един литър вода. За да засилим дразнещия ефект, в нея можем да сложим 2-3 ч.л. готварска сол. А още по-добре – силен одеколон. Обтриването става след физическите упражнения. Извършва се с бързи, резки движения в продължение на три до пет минути. Материята на кърпата трябва да е груба. След това тялото трябва да се избърше със сух плат, също груб, като кожата се търка, докато се зачерви.
Много полезно е също така да прекарваме колкото може повече в планината, защото там през белия сезон слънцето ни изпраща много повече ултравиолетови лъчи, отколкото през лятото. Ако прибавим към това и необикновено чистия и йонизиран въздух, ще се уверим колко много плюсове има зимното закаляване.
То обаче трябва да се провежда системно и последователно. Преди да пристъпим към закалителните процедури, тялото ни трябва да е леко затоплено. Не бива да се преохлаждаме, напротив, процедурата трябва да завършва с активизиране на кръвоотока, с леко порозовяване на кожата.