Зрителите ще се насладят на хипнотизиращата визия на „Дзифт“ със Захари Бахаров
09 Март 2015, Понеделник
„Емблемите“ на новото кино могат да бъдат видени в рамките на „София филм фест“
Автор: Веселин Максимов
Сериозен реверанс към отбелязването на 100-годишнината от създаването на българското кино ще направи тазгодишното издание на „София филм фест“ (5-29 март). Заедно с останалите шедьоври на световното кино почитателите на седмото изкуство ще могат да видят и 10 емблематични и най-успешни родни филми, всички направени след 1990 година.
Още с появата си на екран „Граница” (1994) на режисьорите Илиян Симеонов и Християн Ночев предизвиква остри дискусии и дори БНТ опитва да го спре от излъчване заради смелостта да покаже истинската обстановка от една застава, от отбиването на редовната военна служба по време на социализма.
Въпреки това, той е удостоен с наградата за дебют от филмовия фестивал „Златната роза” през 1994 година. В главните роли са Чочо Попйорданов („Златен Баяр” в Белгия за най-добра мъжка роля) и Мариан Вълев.
„Писмо до Америка” (2001) на Иглика Трифонова е първата мащабна копродукция, в която България е водеща държава. Филмът умело смесва игрално кино и документални факти – едно момче тръгва да търси стара българска песен, „за да възкреси” най-добрия си приятел. Той е в Топ 10 на най-гледаните филми у нас.
„Дзифт” (2008) няма как да бъде забравен заради маниакалната си черно-бяла визия, особена смес от ретро-соц и „черен филм“. Кинодебют е на театралния режисьор Явор Гърдев.
Зрителите ще се насладят отново и на „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде” (2008) на Стефан Командарев – една история, оживяла на екран с майсторската игра на Мики Манойлович, Христо Мутафчиев, Васил Василев-Зуека и германеца Карло Любек.
„Източни пиеси” на режисьора Камен Калев е дебютирал през май 2009 година на филмовия фестивал в Кан като част от „Петнайсетдневката на режисьорите”. За него френският вестник „Либерасион“ написа: „Ако пропуснете това заглавие, ще изглеждате глупаво след 5 години”.
Параноичната комедия „Мисия Лондон” (2010) на режисьора Димитър Митовски пожъна най-големия зрителски успех на голям екран у нас през последните 20 години - над 370 000 зрители. Тя е мащабна продукция между България, Македония, Унгария, Швеция и Великобритания, заснета почти изцяло извън България, със солиден актьорски състав.
Зрителското внимание заслужава и дебютният „Подслон” (2011) на режисьора Драгомир Шолев, за който филмовото списание „Варайъти“ писа: „Интелигентно изследвайки старите и вечно актуални общочовешки теми, този мрачно-духовит многогласен филм е един впечатляващо уверен и зрял дебют на автора-режисьор Драгомир Шолев.“
В селекцията от най-успешни български филми след 1990 попада и „Аве” (2011) на режисьора Константин Божанов - един от най-харесваните филми от новото българско кино, обрал наградите от фестивали в Сараево, Хамбург, Варшава.
Копродукцията между България и Германия “Тилт“ е режисьорски дебют на Виктор Чучков-син. Това е любовна история, динамично разказана в стилистиката на приключенската драма. Името на филма идва от термин в играта флипер, който означава блокаж.
Българският филм „Урок”, пълнометражен дебют на Кристина Грозева и Петър Вълчанов, вече е един от най-успешните и награждавани филми за 2014 година извън България.
Сред последните му отличия отпреди няколко дни са „Ингмар Бергман” наградата за дебют в Гьотеборг и за най-добра актриса Маргита Гошева от фестивала в Анже, Франция.