Сред арестуваните от нацистите е и един от синовете на проф. Николай Динеков - Атанас, който намира смъртта си във Флосенбург
Автор: Емил Петров
По време на Втората световна война на територията на Германия и окупираните от нейната армия страни са арестувани от Гестапо над 1000 български граждани, които са принудени да работят насила в заводите на Райха. Тези, които отказват, са депортирани в лагерите на смъртта.
Големи групи със задържани от нацистите българи са пратени в град Флосенбург. Това са 80 човека – студенти, градинари... По-късно те са разпределени в други лагери.
Сред арестуваните е и един от синовете на проф. Николай Динеков – Атанас, брат на акад. Петър Динеков, който намира смъртта си във Флосенбург.
Втората група от наши сънародници, в която влизат 57 студенти, отива в Братислава, а други 43-ма заминават за Бърно. После те са вкарани в затвор в Австрия, откъдето след кратък престой са изпратени в един от филиалите на зловещия Дахау, първият и най-продължително съществувал концлагер. Една група от 13 човека е изпратена в Конския лагер, както наричат малкия лагер на Бухенвалд.
Втората веднага е отведена в Дахау, а третата група с 25 българи е задържана в Дрезден. Тя престоява за кратко в Дахау, като петима са оставени там, а другите са въдворени в лагера Радеберг.
Над 200 български евреи, арестувани във Франция, преминали през транзитния лагер Дранси, са убити в Аушвиц-Биркенау (Освиенцим). Сред тях е Аврам Леон Конфино от Карнобат, Жак Йосиф Дуеняс от Видин, Натан Леон Зилберщайн от София, Жозко Хаим Лереов от Хасково, Алфред Афталион от Русе и др.
Най-много българи е имало в Дахау и Бухенвалд – там броят на задържаните по различно време наши сънародници е общо 450 за двата лагера. Това сочи един доклад, изваден на бял свят за първи път в интернет през 2013 г. Той е предоставен от Димитър Михалчев и е донесен от САЩ, като в момента се съхранява в Централния държавен архив в София.
Дали това е точната цифра на българите в Дахау и Бухенвалд и колко от тях са директно убити или „изпарили се“ през комина, без да са вписани в лагерните книжа – никой не знае.
На територията на Германия и окупирана Европа са действали 14 000 концлагера и още толкова е имало транзитни, трудово-разпределителни и филиали на тези нацистки биваци на смъртта. Само в Югославия е имало два, в Румъния – един до Темишоара... Няма лагер, където да не е имало българи. В Ланцендорф са били 18, в Ерфурт – 14, в Грос-Розен – 59 наши военни офицери от различен род войски, специализирали в Германия. В този лагер при опит за бягство са избити 26 български офицери.
В Литомершице българите са били 31, в Арменау – 15, в Собибор – 12, в Шутхоф – петима, в Заксенхаузен – трима, а през Маутхаузин са преминали 23 наши сънародници.
Най-много българи са взети в плен при оттеглянето на немските войски от Македония, Молдова, Банат и Тимишоара. Те са били изпращани в транзитен лагер. Това са били мъже, жени, деца, старци и дори цели семейства. Освободени са с намесата на българската легация.
В лагерите на смъртта попадат и българи, взели участие в съпротивата на други народи. Стотици хиляди интербригадисти след края на гражданската война в Испания са затворени в лагерите „Кампо де Гюрс“ и „Кампо де Мил“.
Мнозина от нашите сънародници успяват да избягат във Франция и Белгия, където отново се включват в Съпротивата. Други, по-малки групи, са заловени и изпратени в Маутхаузен и Заксенхаузен. Интербригадистът Марин Чуров описва в книга своите страдания в Маутхаузен-Гузен. Кирил Борисов Савов от Пловдив пише в мемоарите си „На Ебро“ как нацистки офицери подбирали здрави и едри интербригадисти и с камиони от Испания са откарвани на сигурна смърт в концлагерите.
На фронта през Втората световна война са заловени много български войници и офицери, мнозина от които са убити при опита си за бягство, а тези от тях, които се водят безследно изчезнали, всъщност са избити в лагерите на смъртта. Такъв е случаят с безследно изчезналия Иван Пикулов от Козлодуй.
Подобна е и съдбата на българите в Русия, които тогава са се водили руски граждани и са участвали в боевете като партизани и ятаци. Те са били изпращани в Яновския лагер и други такива на руска територия. Това се случва с българина Алексей Цвятков, роден в Русия и пленен и убит в лагера Ноенгаме. Българи е имало и в лагерите Сталаг-Луфт. Те са били пленени край Митровица, Югославия, при операция „Барбароса“. Броят им е 251 души. За тях може да се почерпят сведения от книгата „Българи в Сталаг“ на полк. Иван Иванов, която е качена и в интернет.
Българи легионери и бранници служат в корпуса на Александър Цанков. 15-а СС дивизия Вафен е била съставена от наши сънародници. 12 от тях вдигат бунт и убиват немски офицер. Те биват заловени и изпратени в лагера Наенгаме, а авторът на бунта Кръстан Попдимитров е убит на място.
Подобна съдба има и едно българско консулство, чийто състав е арестуван в Швейцария и въдворен в лагера Берген-Белзен на територията на германо-швейцарската граница. Случилото се е описано от Марин Георгиев Мирчев от с. Бежаново, Ловешко.
В операция „Барбароса“ са пленени и много българи, родени в Македония, служили в югославските ВВС. Те са третирани като сръбски граждани и са изпратени в лагера Кодлиц. Един от тях е Марко Божинов Събков от Гевгели.
Жестока е ористта и на българските евреи от Егейска Македония и Битолско. В интернет форума „Бойна слава“ Максим Бенвенисти разказва как те са арестувани от правителството на Милан Недич, как са натоварени на четири сръбски кораба и са транспортирани до Лом. Оттам с влакове отпътуват за Освиенцим и Треблинка.
Сред тях попада и Рафаел Моше Кахми от Битоля. Той е участвал в Илинденско-Преображенското въстание и е бил личен приятел на Гоце Делчев. Под името Скендер бей се включва в аферата с мис Стоун. Роден е на 15 декември 1870 г. В Освиенцим, където е изпратен заедно с 56 хиляди други евреи, той получава номер 41367. Благодарение на застъпничеството на видни битолски граждани е освободен от лагера, но брат му Мехти и семейството му загиват в газовите камери.
Много българи преминават и през концлагерите Белжец, Брюкс, Цвикау, Киршхаген, Фулуда, Ерлиген, Шпернау, Литомержице и др.
Сред тях са и оперният певец Борис Христов, и братът на легендарната пророчица Ванга инж. Томе Пандов Сурчев от Струмица, изобретателят на електронния часовник Петър Петров, илюзионистът Петър Патев, цигуларите от Чирпан семейство Васил и Недялка Черняеви и др.
По данни от книгата „Път през Бухенвалд“, писана от бившия концлагерист Димитър Дичков Димитров, в лагерите Дахау и Бухенвалд са убити общо 169 българи.
Много наши сънародници престояват и в най-малките концлагери Мелк и Ненар, разположени на територията на Франция. В Моновиц пък е имало 11 български граждани. Около 9 или 10 жени са били зад телените ограждения в Равенсбрюк.
Лагерите на смъртта съществуват до 1945 г. Както вече споменахме, в някои от тях затворниците не са били вписвани в лагерните книжа, нито са получавали лагерен номер, който бил татуиран на дясната ръка.
На 11 април светът чества Международния ден на бившите политзатворници и концлагеристи. На тази дата през 1945 г. затворниците от Бухенвалд, като разбрали за приближаването на съюзническите войски, се вдигнали на въоръжено въстание, обезоръжили охраната и завзели ръководството на лагера. В този бунт взимат участие и трима българи.
Бележка на редакцията: „Десант“ разполага с пълните списъци с имената на всички наши сънародници, преминали през лагерите на смъртта. Но за съжаление няма да ни стигне мястото, за да ги публикуваме. Нека поне сведем глави пред тяхната памет.
Мемоарната книга "Път през Бухенвалд" не е от Димитър Дичков. Тя е написана от арх. карл Кандулков - концлагерист в "Бухенвалд", отпечатана е в съавторство с Димитър Дичков
4
Емил Младенов Петров.
29.01.2019 10:57:52
0
0
Тези българи които са арестувани във град Флосенбург са изпратени директно в лагера - Флосенбург . А тези от Бърно и Братислава - студенти - са задържани в затвора в Австрия, и от там са депортирани в лагерите - със други наши сънародници. Човекът от българското посолство се казва Верин Георгиев Мирчев - много сте неграмотни. Страшно много ме е яд че ми съсипахте статията - за която работих близо пет години. Лошото е че абсолютно не почетохте труда ми. Статията е лично моя. И добре че не ви изпратих списъците - оригиналните. А преписани- щото и тях не публикувахте. А колкото до обърканата и окепезена от Вас моя статия - Нека Бог Ви плати за това. Емил Петров от град Козлодуй.67
3
nisof
05.07.2017 19:14:41
1
1
MRASNI KOMUNISTI KOJTO IZBIHA "SAMO" 90 MILIONA HORA V GULAGA I SIBERIA, SE KRIJAT KATO HOLOKAU$TIZIRANI GADOVE POD SENKATA NA CIFUTSKATA LAZA ZVANA NA "holokau$t"!
2
Емил петров
22.03.2015 08:14:43
0
1
Прекалено много сте я объркали в началото.пише изпратени във град флосенбург,те не са изпратени а арестувани и директно депортирани в лагера флосенбург същото е и с българите арестувани в Братислава и Бърно те са задържани в затвора в Австрия а сетне депортирани в един от филиалите на Дахау.
1
Колев
21.03.2015 05:31:35
0
0
В сливенския квартал "Клуцохор" имахме съседка - баба Марковица, приятелка на баба.Нейния син Марко - жандармерийски офицер е на курс в Германия по 09.09. Чувал съм от майка ми, че отказва да се присъедини към корпуса на Ал.Цанков. Арестуван е и е пратен в концлагер. След края на войната се завръща в България. Осъден е на смърт, а в последствие присъдата е заменена с доживотен затвор. По повод 20 годишнината на 9 септември беше помилван. И до днес си го спомням - преждевременно остарял, около 40-т годишен мъж (беше набор на майка ми). Ожени се за тъкачка от тогавашния вълненотекстилен комбинат. Аз отидох студент. Загубих му следите....