Обявиха ислямския пансион в Кърджали за незаконен


Обявиха ислямския пансион в Кърджали за незаконен
Съдът сложи край на нерегламентираното изучаване на исляма в Кърджали
20 Март 2015, Петък


Апелативният съд в Пловдив категорично отсъди училището за курсове по Коран в Кърджали да бъде закрито окончателно и без право на обжалване.

Автор: Златина Стоянова

Магистратите разгледаха жалбата на Сдружението за здравно, образователно, спортно и културно подпомагане, създало училището, срещу решението на окръжните съдии в Кърджали от края на октомври 2014 г.
Въпросната организация е регистрирана в кърджалийския Окръжен съд в средата на декември  2006 г., но впоследствие Окръжна прокуратура сезира инстанцията заради констатирани нарушения. До съдебното дело се стигна след проверка на пловдивския клон на Агенцията за закрила на детето и сигнали до прокуратурата и ДАНС.

Тя е извършена в началото на декември 2012 г. в пансиона в новопостроена кооперация в квартал „Възрожденци“ в Кърджали. Тогава, както „Десант“ вече писа, сред изучаващите Коран бяха открити и две малолетни деца от Сирия.
Припомняме, че проверяващите бяха констатирали, че въпреки регистрацията като обект по Закона за туризма, пансионът не отговаря на изискванията на този нормативен акт, тъй като се приемат отсядащи на избирателен принцип – гости на мюфтията или деца, които се обучават в Коран, но не и непознати посетители.

Освен това няма определена цена на нощувка, не всички отседнали в пансиона се регистрират в създадените регистри, не за всички посетители се уведомяват община и полиция, съгласно изискванията.
Обучението на децата в пансиона по ислям е скрепено с договор за една година от 11 февруари 2013 г. между Мюсюлманското изповедание и сдружението с център в Кърджали. Изготвена била програма на курсовете, която включвала и дневен режим, определен бил квалифициран преподавател. Обучението по ислям обаче е ставало без писменото съгласие на родител, каквото се изисква за децата под 14 г.

Сдружението, явяващо се собственик на пансиона, е събирало дарения и така е осигурявало подслон, храна, облекло, отопление, джобни пари за курсистите, които посещават и общообразователните училища в Кърджали.
В устава на дружеството с нестопанска цел не е открито сведение, че популяризирането на определено вероизповедание е цел или предмет на дейността му.

Още окръжният прокурор по делото в Кърджали бе посочил, че въпросното сдружение е извършвало дейността си в нарушение на 5 закона. Държавният обвинител поиска прекратяване на дейността, тъй като тя противоречи на Конституцията и на законите в България. Съдията-докладчик по делото Веселина Кашикова прекрати въпросното сдружение и назначи ликвидатор.


В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки