Черното злато продължава да поевтинява


20 Март 2015, Петък


А турци и руснаци още уточняват отстъпката от цената за газта от „Турски поток“


Сряда бе драматичен ден за съдбата на „Турски поток“. Най-напред руският вестник „Комерсант“ съобщи, че преговорите за понижаването на цената на руския газ за Турция, за успеха на които беше гръмко обявено в началото на февруари, са стигнали до задънена улица.

„Газпром" и турската компания „Боташ" не могат да решат към кой компонент от формулата за цената трябва да се прилага отстъпката от 10,25 процента, за която двете страни се споразумяха миналия месец. „Тези спорове поставят под съмнение и реализацията на по-мащабните политически договорености между Москва и Анкара за строителството на газопровода „Турски поток" - Турция задържа издаването на разрешение за неговото начало“, посочва изданието.
Авторът на статията в него цитира експерти, според които Анкара използва фактора за газопровода, за да облекчи положението на местните вносители, страдащи от отслабването на лирата.

Преговорите между „Газпром" и „Боташ" са под заплаха от провал, отбеляза още във вторник  вестник „Хюриет", който „Комерсант" цитира. Същото са потвърдили и собствени източници на руския вестник на турския пазар.
По данни на „Комерсант" двете страни са на различно мнение за това към кой компонент от формулата трябва да се приложи намалението. „Газпром" иска то да се отнася за договорната цена, а „Боташ" - за базовата.

Вторият вариант е по-изгоден за „Боташ", макар че сега, по изчисления на руското издание, разликата при двата варианта е само няколко долара на хиляда кубически метра газ. При очаквания ръст на цената на петрола обаче ефектът ще стане значителен.
Отстъпката от цената бе част от миналогодишните политически договорки между Москва и Анкара за прокарването на газопровода „Турски поток" (с капацитет до 63 млрд. куб.м годишно) вместо отменения „Южен поток".

От интерес на руснаците е строежът да започне по-бързо. Наетите за „Южен поток" кораби, които да полагат тръбите по дъното на Черно море, вече четвърти месец чакат във Варна и компанията плаща престоя им.
По-късно в сряда обаче Турция заяви, че е успяла да постигне споразумение с руския газов гигант за отстъпката в цената на природния газ. Това обяви министърът на енергетиката Танер Йълдъз по време на петролно-газовата конференция Turoge-2015 в Анкара.

„Документите за отстъпката в цената още не са подписани, но това са технически детайли. Информациите за проблеми в преговорите са „безпочвени", подчерта още министърът.
Междувременно и в сряда цените на петрола продължиха да падат, като стигнаха най-ниското си ниво от март 2009 г.

Фючърсите върху WTI с доставка през април отчитат отстъпление от 2,09% до 42,55 долара за барел. Търгуваният в Европа сорт Брент, също с доставка през април, губи 2,25% до 53,44 долара за барел. Във вторник Американският институт по петрола съобщи, че запасите от енергийната суровина в Щатите са нараснали с 10,5 млн. барела до 450 млн. барела през седмицата, която приключи на 13 март. Запасите от суров петрол само в основния разпределителен център в Кушинг, Оклахома, пък са се покачили с 3 млн. барела за периода.

Именно тези данни дадоха силен тласък на низходящия ход на цената на черното злато. Експертите от Capital Economics прогнозират, че цената на WTI може да падне още, тъй като краткосрочните разходи за дейността на много от съществуващите сонди може да отстъпят до 10-20 долара за барел. Междувременно пазарът продължава да следи и ситуацията около Иран, който изрази желание да увеличи производството на петрол след очакваната ядрена сделка. Техеран се насочва основно към азиатските пазари, което може да „наводни" още петролните пазари и цените да отстъпят дори под 40 долара за барел.


В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки