Добрите стопани имат доста грижи по това време на годината
Автор: д-р Валентин Иванов, квмн
През пролетта работата във фермите нараства значително. Кои са най-важните мероприятия, които не трябва да се подценяват.
Стопаните трябва да отворят широко вратите и прозорците на помещенията, в които отглеждат животните, и хубаво да ги проветрят, за да може да изсъхнат стените от влагата. Така ще се предпазят от развитие на коварни смъртоносни гъбички и плесени през топлите месеци.
Дворът и площите около фермата следва да се напръскат с инсектициди против кърлежи, комари и други летящи и пълзящи насекоми. Кръвопийците са много активни в този сезон. Подходящи препарати за целта са: „Фендона“, „Айкън“, „Неостомозан“, „Кардицид“ и др. Всички помещения за животни е добре да се обработят с препарати против инсекти, а след това да се дезинфекцират с белина. Ако фермерите имат лош спомен със змии от минали години, сега е моментът да предпазят стопанството от съскащите влечуги. Цялото място се поръсва в тясна ивица околовръст със сяра, белина, нафта и други лошо миришещи вещества.
След като агнетата са вече на паша, непременно трябва да се обезпаразитят срещу мониезията (ширити, панделки). Тези паразити представляват огромни по дължина (до 6 метра) тении, които тормозят преживните. Представляват дълги, бели, плоски ленти, обитаващи червата на агнетата и яретата. Тъй като храната отива за паразитите, блеещите невръстни агнета силно изостават в развитието си, а от това страдат и икономическите резултати от отглеждането им. Използва се „Албендазол“, „Довистом“, „Абантел“ и др.
Овцете и кравите трябва да се предпазят от метил, който дебне от мочурливите пасища. Може да се използват същите препарати. Метилът е най-значимото паразитно страдание при преживните и ежегодно взема хиляди жертви. Овцете и козите пък трябва да се реваксинират против ентеротоксемиите (челекме).
Задължително на юниците се поставят постоянни магнити в касетка преди излизане на паша, за да се предпазят от попадане на чужди остри тела в търбуха и книжката. Кравите буквално „метат” с големия си език пирони, телове, стъкла, куки и др. остри предмети. На по-старите говеда е добре също да се поставят магнити, макар предните години да е слагано. Тези прости и евтини устройства спасяват живота на преживните твари.
Сезонът е особено опасен за подуването им при пасане на сочна зелена трева в големи количества. Добре е да се преминава плавно към пасищно хранене, а не това да стане за един ден.
Първите зайчета вече са се родили и лакомо хрупат гранулките. Правилно е да не бъдат прехвърляни в друга клетка (това е непосилен стрес за малките), а майката да се прехвърли на друго място. Тази грешка се прави масово и води до смърт на голяма част от кучилото. Стопаните не бива да забравят да ваксинират около 40-ия ден дребните таушани против чумата с ваксината „Песторин“, „Хебовак“, „Куниправак“ – по избор. Около периода на отбиване в продължение на 5-6 дни във водата трябва да се добавя антибиотик.
На всички пернати (пилета, пуйчета, патета, гъсета и др.) ежедневно против клеката се дава „Селед“, витамини за по-бърз и стабилен растеж и около 15-19-ия ден – препарат против кървавата диария (кокцидиозата). Добре е старите птици да се обезпаразитят с медикаменти срещу глисти – „Пиперазин“, „Левоколумбин“ и др.
В кочините вече заквичаха първите новородени прасенца. Веднага след раждането те следва да се инжектират с железен препарат против физиологичната анемия, с която се раждат – подходящи за целта са „Декстрофер“, „Феридекстран“ и др. Свинете майки и нерезите е време да се изчистят от аскариди – глисти. При тях това е огромен проблем. Използва се „Левамизол“, „Пиперазин“, „Вермитан“, „Булмектин“, „Пандекс“ и др.
Конете в този сезон страдат сериозно от оксиури – дълги глисти в правото черво, които непрекъснато безпокоят животните, особено нощно време. По това време на денонощието женската снася яйца в перианалните гънки, което силно тормози конете и те започват да трият задницата си в околните предмети и стените. Тези дълги 30-40 см глисти могат да бъдат унищожени лесно с „Булмектин“, „Вермитан“, както и с пастите „Панакюр“, „Еквалан“ и др.
Пчелните семейства трябва да се проверят и там, където е необходимо, да се постави подбуда, за да се подготвят пчелите за работа.
Гълъбарите трябва да обезпаразитят пернатите („Пиперазин“, „Левоколумбин“, „Панакюр“) и да направят профилактично третиране срещу кокцидиите („Толтразурил“) и трихомонадите – „Метронидазол“, „Флажил“, „Трихомонацид“ и др.
На всички животни във фермата следва да се осигури достъп до живителните слънчеви лъчи, за да си наваксат загубата на витамин Д от тежката зима. Освен това слънчевото греене води до отделяне на освобождаващи хормоните вещества. Това силно способства размножителния процес и повишава плодовитостта на стоката. Влиянието на слънчевите лъчи върху костната система и профилактиката на рахита е добре известно и също не бива да го забравяме. Когато животните във фермата се движат достатъчно свободно на чист въздух под галещото пролетно слънце, те ще бъдат истински щастливи, а стопаните ще използват пълноценно целия им потенциал.