Сънливи китайци, сърдити корейци и мързеливи белоруси разнообразяват земното население
Пекинската IKEA забрани
на клиентите си... да спят в магазина
Ръководството на магазин IKEA в Пекин абрани на посетителите да си взимат дрямката в търговските посещения. Рязката промяна в политиката на мебелния гигант, който се гордее с това, че позволява на клиентите си да пробват стоките по най-удобния за тях начин, се обяснява с това, че спящите потребители отблъскват другите купувачи.
Както става ясно от публикация в Shanghaiist, много клиенти злоупотребяват с тази възможност и посещават мебелния магазин не с цел да си купят нещо, а да поспят на меките кревати и дивани в комфортните климатизирани помещения.
Изданието предполага, че последната капка, която е препълнила чашата на търпението на мениджърите, е бил инцидентът с изпишкалото се момченце, при който една грижовна баба, отморяваща заедно с внука си на един от диваните в магазина, помогнала на малчугана да се облекчи в празна бутилка.
Както отбелязват китайските медии, новата политика на IKEA никак не е оказала влияние върху поведението на посетителите, и магазините както и преди са пълни със спящи клиенти. Нарушителите отказват да се вслушат в указанията на персонала и в най-добрия случай, след като им е направена забележка, се преместват да поспят на друго място в същия търговски обект.
Южна Корея и Япония спориха заради... учебник
Новите учебници по обществознание, издадени в Япония, предизвикаха бурен протест от страна на Южна Корея и Китай. Както съобщава Yahoo! News, в 18 осъвременени издания за средните училища в Страната на изгряващото слънце някои спорни територии са определени като японски, а освен това отделни исторически събития са представени в по-изгодна за Япония светлина.
Веднага след представянето на новите учебници южнокорейският образователен министър е извикал японския посланик и е протестирал, че в тях островите Токто, които страната му смята за свои, са наречени японски. Секретарят на японското правителство Есихиде Суга обаче отхвърлил тези обвинения, заявявайки че „учебната литература съдържа непреднамерена неутрална информация, основана на професионални знания“.
На свой ред пък Китай е недоволен, че „японско гражданство“ е получил остров Дяоюйдао (с японско название Сентаку). Китайците са възмутени и от променената трактовка за клането в Нанкин – в новата редакция на някои от учебниците се съдържа информация, че в нея „са били въвлечени пленени и граждански лица“, докато по-рано в учебната литература се е говорило, че японската армия е „унищожила много военнопленици и граждани“.
От японското министерство на образованието потвърждават, че има такава информацията за събитията в Нанкин в едно от изданията, но заявяват, че „в много други те са описани като инцидент, а не като клане“.
Китай твърди, че на 13 декември 1937 г. в Нанкин са загинали около 300 хиляди граждани и военни, убити от японската армия. Независимо от това, че някои чуждестранни историци назовават по-малък брой на загиналите, самото клане не се подлага на съмнение в научните среди.
Безработни от Белорус се обединяват
в „Партия на тунеядците“
Декретът на президента на Белорус Александър Лукашенко „За предотвратяване на социалния паразитизъм“, наричан от народа „декрет за тунеядците“, провокира белоруските потребители в социалните мрежи към създаването на специфични групи и общности. Така например във „Фейсбук“ се появи „Партия на тунеядците“.
Към вторник, 7 април, тази група отчете 2 хиляди „харесвания“ и множество отзиви – от хумористични до рязко критикуващи властта. В коментарите се призовава тунеядците от всички страни да се обединят. Засега членуващите в групата са избрали лозунга „Ние не сме роби“. Покрай нея в социалните мрежи може да се открият и такива общности „Тунеядството в Белорус“ и „Против данъците за тунеядство“. В социалната мрежа „ВКонтакт“ пък на 5 април е основана „Единна партия на тунеядците“.
В „Туитър“ по аналог с популярния лозунг „Аз съм Шарли“ се появи таг Je suis tunjejadjec - „Аз съм тунеядец“, който се ползва от микроблогъри, обсъждащи президентския декрет, предизвикал тази бурна реакция не само в страната, но и извън пределите й.
Въпросният документ бе подписан от Лукашенко на 2 април.
Съгласно него, гражданите на Белорус, постоянно пребиваващите в него чужденци и лицата без гражданство, които не участват във финансирането на държавните разходи или взимат участие в това по-малко от 183 календарни дни през изтеклата година, са задължени да плащат сума в размер на 20 базови величини – 3,6 милиона белоруски рубли или примерно 245 долара. При неплащане е предвидена глоба в размер на от две до четири базови величини или административен арест с принудително полагане на общественополезен труд.
Спор за свещена земя спря изграждането на телескоп
Губернаторът на Хавай Дейвид Иге обяви във вторник, че спира временно строителството на най-големия телескоп в света, който се изгражда на върха на вулкана Маун Кея на острова. Това бе предизвикано от протестите на местните островитяни, за които това място е център на религиозните им вярвания.
„Знаем, че Маун Кея е свещен, но ни е ясно също и какво значение има тази планина за науката. Надяваме се на мирен диалог с цел в близките дни да се намери приемливо за всички решение“ – заявяват от губернаторската канцелария.
Медиите припомнят, че строителството на телескопи по склоновете на вулкана започва през 60-те години на миналия век, след предаването на земята там за ползване на Хавайския университет. Върхът се смята за идеално място за наблюдения на звездите, тъй като е разположен на един от географски най-отдалечените острови на Земята и е най-високата точка в Тихи океан.