Наводненията и пороите може да донесат много зарази
30 Април 2015, Четвъртък
Специалистите твърдят, че влажното и дъждовно време причинява множество болежки и здравословни проблеми.
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
Кои са най-значимите от тях?
Лальо Борисов,
Враца
Пролетта дойде и донесе нови валежи. А заедно с тях отново възниква опасността от наводнения, които от своя страна, могат да спомогнат за разнасянето на много зарази – хепатит, коремен тиф, бактериална дизентерия...
Вирусен хепатит А
Това заболяване има някои симптоми, по които може да бъде различено от останалите първични вирусни хепатити. Най-често то започва внезапно и остро. Първите признаци са: повишена температура, главоболие, мускулни болки, общо неразположение. За щастие този хепатит протича много леко и бързо. Той не води до развитието на хроничен хепатит или чернодробна цироза.
Инкубационният му период е от 2 до 6 седмици. Предава се по орално-фекален път от човек на човек или чрез замърсена храна, вода и др.
Вирусен хепатит Е
Той също започва леко, но без температура. Наред с необходимите лекарства, на заболелите трябва да се осигурят лек режим на работа и съответната диета.
Диетата е важна. Тя трябва да е богата на белтъчини и въглехидрати, а мазнините силно да се намалят. Допускат се само растително и краве масло, и то в много ограничени количества. От менюто напълно се изключват бульоните, месните супи, сосовете. Отстраняват се и пържените храни.
Неподходящи за това състояние са и богатите на целулоза растения: зеле, цвекло, фасул, грах и леща. В порциона трябва да бъдат широко застъпени лесни за усвояване сладки продукти, съдържащи захароза, фруктоза, глюкоза (мармалади, конфитюри, натурални сиропи и нектари). И, разбира се, трябва да се приемат достатъчно плодове и зеленчуци.
Бактериална дизентерия
Инкубационният период е от 1-2 до 7 дни. Заболяването започва с рязко покачване на температурата, отпадналост, липса на апетит, често гадене, повръщане, болки в корема и болезнени позиви за ходене по голяма нужда, като изпражненията са примесени със слуз и жилки кръв. Профилактиката се състои в спазването на лична и обществена хигиена.
Коремен тиф
Започва бавно, с повишена температура и неработоспособност. Инкубационният период е от 7 до 21 дни. На седмия ден от развитието на заболяването температурата достига до 40 градуса, болният е унесен, отговаря едносрично. По тялото му се появяват червени петна, езикът е обложен, кафеникав, а гърлото – зачервено. Измъчват го главоболие, упорито безсъние, суха и мъчителна кашлица, съпроводена с хрипове и запек. Това състояние протича по-тежко при по-възрастните хора и често е съпроводено с белодробни проблеми.