България ще бъде във фокуса на международните медии през цялата 2016 г.
Пловдив е избран за домакин на световния винен конкурс Concours Mondial de Bruxelles , който ще се проведе от 29 април до 1 май 2016 г. Новината дойде от министъра на туризма Николина Ангелкова по време на официалната церемония на тазгодишното издание на престижния винен шампионат в град Йезоло, провинция Венеция в Италия.
Събитието е сред най-значимите за тази индустрия, като следващата година се очаква у нас да пристигнат едни от най-добрите дегустатори, които ще оценяват качествата на хиляди вина от цял свят. Гостите на конкурса ще имат възможността да се запознаят с важни моменти от българската история и култура, включително такива, свързани и с лозаро-винарството у нас от древни времена досега.
„Тази напитка винаги е била неизменна част от бита на населението по тези земи. Свидетелство за това са и многобройните тракийски находки в България”, подчерта Ангелкова. Тя посочи, че през последните години Международен конкурс – Брюксел се е разширил много и е достигнал до страни и от Югоизточна Европа с доказани традиции във винопроизводството.
В България, например, има над 300 регистрирани винарни, а 21 са в процес на изграждане, като висококачествени български вина вече могат да се опитат по целия свят.
Доброто качество на родното вино и голямата разновидност от сортове е довело до интерес както от страна на традиционни за нас пазари, така и от по-отдалечените – Китай, Япония и САЩ.
„Ще използваме по-ефективно този ресурс, като актуализираме съществуващите и разработим нови маршрути за винен туризъм“, допълни министърът.
В българската делегация, която взе участие в церемонията по обявяването на Пловдив за домакин на събитието, бяха включени и зам.-министърът на земеделието и храните Васил Грудев, посланикът на Република България в Италия Марин Райков, Красимир Коев – директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното, заместник-председателят на Комисията по туризъм в Народното събрание Даниела Савеклиева, областният управител на Пловдив Розалин Петков.
Тазгодишната програма на световния винен шампионат включваше още семинари, тематични работилници, открити дискусии, туристически турове и дегустации. Над 320 световнопризнати дегустатори от 51 страни оцениха около 8 хиляди различни вида вина от 58 държави.
Историята на Concours Mondial de Bruxelles
Concours Mondial de Bruxelles е създаден през 1994 г. от белгиеца Луи Аво с амбицията потребителите да се научат да отличават вината с безупречен вкус и да имат гаранция за напитките, които консумират. Началото е поставено в хотелиерското училище в Брюж. В неговите класни стаи са били дегустирани 800 вина. Днес в надпреварата участват около 8000 мостри.
През 2006 г. конкурсът става международен, като броят на държавите непрекъснато нараства, за да достигне 58 на тазгодишното издание.
По традиция дегустациите се провеждат в продължение на три дни, като всеки член на журито може да направи максимум 50 проби на ден. В него са включени над 300 изявени експерти – сомелиери, еножурналисти, международни търговци, критици, представители на сдружения на производители. Членовете на дегустационните панели са от близо 40 националности.
Едно от правилата е, че броят на медалите не може да надвишава 30% от представените мостри. Задължително условие обаче е те да са от вина, които се предлагат в магазините.
Присъждат се Голям златен медал, златни и сребърни медали в пет категории: червено, бяло, розе, пенливо и сладко вино.
„Мисля, че всеки с радост ще си спомни ранните дни на състезанието, което през годините се превърна в международен клуб с над 350 участници! Това показва в каква степен виното събира различните нации заедно - моментално приятелство се поражда, когато хора се събират около бутилка вино", заяви основателят на конкурса Луи Аво по повод домакинството на Брюксел през 2014 г.