ПФ: „Най-прекият път на Македония към Брюксел минава през София“


ПФ: „Най-прекият път на Македония към Брюксел минава през София“
При антитерористичната акция в Куманово загинаха 8 полицаи
15 Май 2015, Петък


Депутатите от коалицията призоваха за по-активна позиция на България за случващото се в западната ни съседка и за по-настоятелна политика по отношение на Западните Балкани


Изявление по повод събитията от тази събота и неделя в Република Македония и терористичните действия в град Куманово, който се намира само на 60 км от българската граница, прочете от трибуната в Народното събрание лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов от името на парламентарната група на Патриотичния фронт в сряда по време на пленарно заседание.

В него бе изказана подкрепа и съчувствие към близките на жертвите и пострадалите в борбата срещу терористично нападение в западната ни съседка. „Ползвам повода да призова за повече съпричастност към съдбата на нашите братя в Македония – не само защото три милиона граждани на съвременна България имат своите корени в различните части на Македония, а и защото страната ни е твърдо против насилствената промяна на границите, агресията и етническите конфликти. Всеки етнически конфликт в близост до нас ни заплашва пряко“ – изтъкна зам.-председателят на парламента.

Той заяви в словото си, че Македония се намира в политическа, етническа и икономическа криза и изходът от нея е демократизацията й. „Днес правителството в Скопие държи страната в изолация. И в плен на болната фантазия за някаква антична история. Така то откъсна честните хора в Македония не само от техните истински корени, но и от възможностите да имат истински, а не фалшиви източници на самочувствие и гордост, това допълнително разделя македонското общество“ – подчерта Каракачанов от парламентарната трибуна.

Според Патриотичния фронт България трябва да бъде активен фактор по отношение на съдбата на Западните Балкани. Официална София трябва да е стабилизиращият фактор, посредникът, който предлага консенсусни решения между Македония, Сърбия, Косово, Албания и т.н.
Все пак в Западните Балкани живеят близо 2 млн. българи. „Затова трябва да оценим положително загрижеността на МВнР и изказването на премиера, но и да ги насърчим още. Македония не само ни е скъпа, Македония беше основната тема, с която България живя в половината от новата си история. Македония даде на съвременна България възраждането и голяма част от българския културен и политически елит.

Македония е записана в родовата ни памет и заслужава нашата подкрепа“ - категоричен бе Каракачанов.
Той уточни обаче, че нашата цел не трябва да е просто да вкарваме този или онзи в ЕС, а да покажем пътя на Западните Балкани към Европейския съюз. Но не безусловно, както днес крайните либерали се опитват да ни убедят, а да поставим ясни условия – спиране на преследването на хора с българско самосъзнание и антибългарска риторика, реформиране на политическата система, изчистване на фалшификациите от учебните програми и отказ от териториални претенции.

В Македония всеки изминал ден расте общността на хората с българско самосъзнание и българско гражданство. И Патриотичният фронт е на мнение, че не бива да изоставяме тези хора нито за миг.
„Днес правителството в Скопие трябва да знае, че най-прекият път на Македония към Брюксел минава не през Белград, Прищина, Тирана, или още по-малко – Анкара, а през София“ – заяви Красимир Каракачанов.

Що се отнася до реакцията на ДПС по въпроса, от името на ПП на ПФ той обяви, че не е редно тази ппротивоконституционна партия да спекулира и да плаши с тази тема. „Защото ДПС ни води именно към македонски сценарий – капсулиране на етнически групи, сепариране на етническите и религиозни общности и конфронтация с мнозинството. А пътят на интеграцията е точно обратен“ – уточни лидерът на ВМРО.

Той използва повода да призове правителството за много по-активна, но и взискателна политика по отношение на европейското бъдеще на страните на запад от нас; да положи усилия, за да бъде изработена националноотговорна стратегия за българските общности в чужбина; както и това страната ни да изрази подкрепата си за гражданската енергия в Скопие и да настоява за Договор за добросъседство с Македония.

Не бе пропуснато и това, че е нужно да бъде представен ясен план за действие в случай на бежански проблеми. „България трябва да излезе от ролята си на пасивен наблюдател, време е да приключим с тихата дипломация и да започнем активно да се грижим за българските общности на Балканите, отстоявайки българските национални интереси и европейските ценности“ - обобщи Каракачанов в края на изявлението.
Драматичната ситуация в Куманово предизвика коментарът и на проф. Божидар Димитров, който във вторник в сутрешния блок по Нова телевизия прогнозира, че един от възможните варианти за развитието на събитията в западната ни съседка е евентуалното й разпадане.

„Македония е един абсолютно изкуствен политически проект на комунистическия интернационал от 1934 г." – подчерта историкът по този повод.
А във връзка с действията на Никола Груевски, който очевидно се страхува да не бъде свален от власт, той е на мнение, че „така става, когато браниш семейна власт. Там всички министри и началници са първи братовчеди", като изтъкна, че шефът на тайните служби Сашо Мионов е първи братовчед на македонския премиер. Димитров смята, че ако той не подаде оставка, ще се стигне до кървава гражданска война.

Междувременно в сряда премиерският роднина все пак напусна доброволно поста си, заедно с вътрешния министър Гордана Янкуловска и транспортния шеф Миле Янякиевски.
Поведението на Груевски беше остро разкритикувано от посланиците в Македония на редица западни държави, които изразиха съмнения в това доколко правителството в Скопие е отдадено на демокрацията и европейските ценности, след като не успява да се отговори на обвиненията за злоупотреби с власт. „Така натискът над премиера Никола Груевски още повече се увеличава след кървавия уикенд“, коментира агенция "Ройтерс".

„Ако ситуацията в Македония беше нормална и ако тук работеше едно нормално правителство, сигурно вече няколко пъти щеше да си е подало оставката“, заяви пред  „Фрогнюз“ и председателят на Българския културен клуб в Скопие Лазар Младенов, който изказа съмнение, че Груевски доброволно ще напусне поста си. „Необходим е сериозен натиск както от международната общност, така и от хората вътре, които да излязат по улиците и да им кажат „Отивайте си!"

По друг начин няма да стане“ - категоричен е Младенов. „В една нормална държава терористите не се оставят да се разхождат необезпокоявани от никого, а се и обезвреждат по възможност без да се дават жертви. Защо чакаха толкова време да се случи това, да се концентрира една такава огромна група във втория по големина град на Македония и да има конфликт? Въпросът можеше да се разреши много по-рано.

Това показва, че случилото се е чист сценарий. Но какво можеш да очакваш от държава, чиято политика се дирижира от Белград? Албанците пък са политически и икономически партньор, а само българите са й врагове. 25 години от обявяването на независимостта на Македония тук продължават да се занимават с българите, концентрират се върху нас. Неслучайно службите в Македония имат специален отдел, който се нарича „България" – нещо, което няма за никоя друга съседна държава. А какво значи това - значи, че сами си плюят братята и губят излишна енергия в омраза, вместо да защитават държавата си. Нищо не е случайно тук, в Македония“, каза още Младенов.


ДПС ни води към македонския сценарий – предупреди в сряда от парламентарната трибуна Красимир Каракачанов Геополитическите коментатори са на мнение, че Никола Груевски трябва да подаде оставка

В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки