Баща ми е на 80 години и е с деменция. В последно време е напълно неадекватен и дезориентиран.
Автор: Христиан Митев юрисконсулт
По никакъв начин не може да отговаря за действията си и да се обслужва сам. В момента се намира в дом за хора с такива проблеми. Какъв е редът в такъв случай за поставяне под запрещение? Иван Драганов, София
Уредбата на поставянето под запрещение се съдържа в гл. 28 от Гражданския процесуален кодекс.
Поставянето на едно лице под пълно или ограничено запрещение може да бъде поискано с искова молба от съпруга, от близки роднини, от прокурора и от всеки, който има правен интерес от това. Това производство се провежда задължително с участието на прокурор.
Лицето, чието запрещение се иска, трябва да бъде разпитано лично и ако се налага, се довежда принудително. Когато то е в лечебно заведение и здравословното му състояние не позволява да бъде доведено лично на съдебното заседание, съдът е длъжен да придобие непосредствено впечатление за неговото състояние. Ако след разпита съдът прецени за необходимо назначава на лицето временен попечител, който да се грижи за неговите лични и имуществени интереси.
Съдът се произнася по молбата след разпита на лицето, чието запрещение се иска, и след разпит на неговите близки. Ако това се окаже недостатъчно, се пристъпва към събиране на други доказателства и изслушване на вещи лица. Ако лицето е в лечебно заведение, съдът изисква сведения за неговото състояние. След влизане в сила на решението, с което лицето се поставя под запрещение, съдът съобщава за това на органа по настойничество и по попечителство, за да се учреди настойничество или попечителство.
Съгласно Семейния кодекс орган по настойничество и попечителство е кметът на общината или определено от него длъжностно лице. Ищецът няма право на разноски в производството за поставяне под запрещение. Ако искът бъде отхвърлен, ищецът дължи на ответника направените от него разноски във връзка с делото.
По иск за поставяне под запрещение не се постановяват неприсъствено решение и решение при признание на иска.
Тези правила се прилагат и за отмяна на запрещението. Тя може да бъде поискана и от органа по настойничество и по попечителство или от настойника.
Препоръчваме ви да ползвате адвокатска защита и съдействие.
Настоящият отговор не изключва, а предполага консултацията с адвокат.