Подготвя се поредният опит да преместят авиационния му факултет в Долна Митрополия
Автор: Здравка Христова
Доскорошните върли политически противници Румен Петков и Найден Зеленогорски днес са напът да се прегърнат и целунат, намерили обща кауза - да скроят шапка на Националния военен университет във Велико Търново. Плевенските политици от АБВ и Реформаторския блок си намериха ниша за предстоящите кметски избори тази есен, но за сметка на НВУ „Васил Левски" в старопрестолния град.
От няколко месеца те активно мътят водите, привиквайки пилоти и офицери от Плевен да ги подкрепят и да се подписват под искане авиационният факултет в Долна Митрополия да излезе от структурата на Националния военен университет и да се открие отново самостоятелно Висше военновъздушно училище. Това на практика означава, че НВУ „Васил Левски" ще загуби статута си на национален военен университет.
Само че Петков и Зеленогорски не дават отговор на въпросите откъде ще се намерят пари за преструктурирането, акредитацията и издръжката на предизборно искания от тях нов вуз в Долна Митрополия, който обучава по десетина пилоти годишно.
Вода във воденицата на Петков и Зеленогорски наля и Министерски съвет, който миналия месец направи поредната кадрова рокада в ръководството на Националния военен университет. Новият началник на НВУ „Васил Левски" ще е 52-годишният авиатор полковник Пламен Богданов, а досегашният ректор бригаден генерал Тодор Дочев от 30 юни става началник на Военната академия „Георги Раковски".
Това е пореден опит фaкyлтeт „Авиaциoнeн” да отиде в Дoлнa Митpoпoлия и НВУ във Велико Търново да загуби статута си, категорични са военните. Спopeд зaпoзнaти, cъщecтвyвa oпacнocт към нoвия вyз дa ce пpиcъeдини и фaкyлтeт „Аpтилepия, ПВО и КИС” от военното училище в Шумен, тъй като там също се подготвят кадри за военната авиация у нас. Така университетът във Велико Търново ще остане само с факултет „Общовойскови", който подготвя кадри основно за Сухопътните войски.
B старопрестолния град yпорито се говори, че новият ректор на НВУ – авиаторът Пламен Богданов, е назначен, за да извърши реформата без излишни спънки от страна на вуза. През юни миналата година Българската авиационна асоциация направи обществена дискусия в София за създаването на Висше военновъздушно училище в Долна Митрополия. В нея се включиха представители на министерствата на образованието, на отбраната и на транспорта, на местната власт в Плевен, висши военни и общественици, но пратеници от НВУ от Велико Търново нямаше.
В резултат на изразените позиции, участниците приеха Меморандум, който беше изпратен до държавноотговорните институции, имащи отношение към проблема. В документа те застават зад инициативата на ръководството на българските ВВС за придобиване на комплексно авиационно образование в областта на военновъздушните сили, гражданското въздухоплаване и техника.
В меморандума се предлага на министъра на отбраната да инициира създаването на Проект за откриване на Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски" в Долна Митрополия и внасянето му в Народното събрание. В началото на октомври 2014 г. беше създаден колектив за изработването му и от Щаба на военновъздушните сили той набързо беше входиран в Министерството на отбраната.
На 5 ноември миналата година обаче Военното министерство сложи прът в колелото и отхвърли искането за създаването на ВВВУ в Долна Митрополия. Тогава „шилото" на инициативата отново беше Румен Петков.
Бригаден генерал Тодор Дочев, който до края на юни ще е ректор и началник на военния университет във Велико Търново, е категоричен, че ръководството на вуза няма никакво участие в каквото и да било, свързано с отделянето на факултет „Авиационен". Той отказа да коментира щенията на Петков и Зеленогорски.
„През последните 2 години по инициатива на НВУ е била организирана юбилейна научна конференция „100 години авиационно образование в България".
Освен това през 2014 г. с почетното звание „доктор хонорис кауза“ беше отличен проф. д-р генерал-майор Борис Бонев, който произхожда от авиационните среди на НВУ. Във факултета в Долна Митрополия за кратък период сме изградили 12 нови учебни зали и кабинети. На финала си е проектът „Авиационен учебен център", изгражда се библиотечно-информационен комплекс. Всичко това говори, че нямаме неглижиращо отношение към авиаторите в Долна Митрополия, посочи още Тодор Дочев в отговор на критиките на плевенските политици, че нищо не се правило в авиационния факултет.
Опитите да се възстанови Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия, което беше преобразувано във факултет през 2002 г., не са от вчера. Обществена тайна е, че основен мотив за това е съществуването на Висшето военноморско училище във Варна, което по проект също трябваше да е част от НВУ във Велико Търново.
За последните 12-13 години имаше поне три опита за възстановяването на ВВВУ в Долна Митрополия, които не получиха одобрение. Последно през 2009 г. тогавашните плевенски депутати от БСП, воглаве с Румен Петков, внесоха готов проект в Народното събрание.