Ученици искат оставката на образователен шеф в Кърджали
Момент от протеста на кърджалийските ученици
12 Юни 2015, Петък
Ученици от Професионалната гимназия по икономика в Кърджали блокираха входа на Регионалния инспекторат по образованието и поискаха незабавната оставка
Автор: Гергана Костова
на началника му Гроздан Колев. Бунтът на децата е провокиран от предложението на Колев за сливането на двете гимназии, които работят в обща сграда на две смени – по икономика и по туризъм.
Акцията им започна миналия петък в двора на училищната сграда, а от понеделник се пренесе пред инспектората. Районът около сградата му бе отцепен от полиция, а протестите се оказаха нерегламентирани. В първия ден на седмицата малко преди блокадата на входа представителна група връчи декларация на Колев, а той събра журналисти с идеята да оправдае предложението, изпратено до МОН.
На фона на скандиранията за оставка отвън началникът заяви, че е разговарял с групата ученици и успял да ги убеди в правотата на намерението си за сливането на двете училища. Според него през последните 9 г. броят на учениците в тях е намалял с около 40%. „Няма търсене на нови специалности и идеи за откриване на такива, а това означава, че кризата ще се задълбочава. Наличието на достатъчно стаи и големината на сградата позволяват сливането, общият брой на учениците ще достигне 670 и така ще може да се учи в една смяна. Идеята ни е да създадем привлекателно и силно професионално училище с техника за интерактивно обучение и два модерни езикови кабинета, няма да съкращаваме учители“, коментира Гроздан Колев.
Средствата за сливането на двете гимназии се осигуряват от националната програма за оптимизиране на училищната мрежа, което ще позволи и запазването на кабинетите със скъпото оборудване на училището по туризъм, допълни той и се закани да разпореди проверки за присъствието на протестиращите в учебните часове. Колев уточни, че при сливането ще остане само един директор, но не след конкурс, а след подбор по преценка на министерството.
Учителските колективи в сряда отново разпространиха позиция, в която подчертават, че Колев действа тенденциозно, че търси и огласява несъществуващи затруднения и неглижира явни проблеми в други училища.
„Ако твърдението, че капацитетът на сградата е достатъчен за едносменен режим на обучение е вярно, то двете училища отдавна биха работили на една смяна.
Препратката му към миналото, когато 690 ученици са учили едносменно, е несериозна, защото тя не отчита факта, че в днешно време се изучават нови предмети, обучението по които се провежда задължително в компютърни кабинети – икономическа информатика, компютърно счетоводство, програмиране и алгоритмични езици, функционални приложни програми, компютърни архитектури и операционни системи, интернет и електронна търговия, ИТ в туризма“, настояват преподавателите.
Факт е, че голяма част от някогашните класни стаи са превърнати в компютърни кабинети. Пред журналисти учители изразиха тревога от пълното неразбиране на началника и експертите в инспектората за спецификата на обучението, специализираната база и обучението по групи в по-голяма част от изучаваните предмети и в двете гимназии.
Възмущението им е предизвикано и от факта, че в идейния проект на Гроздан Колев липсват библиотека, павилион за закуски, фитнес зала, специализирани кабинети, учебни работилници, административни помещения, актова зала. Те припомниха, че в гимназията по икономика учат 683 деца, а в тази по туризъм 395 и не виждат как на практика обучението им може да мине на едносменен режим. Колев не е уведомил и общинската комисия по образованието за въпросното намерение, заяви председателят й Георги Кючуков.
Срещу преобразуването на училището започна подписка от родители на учениците и партньори в професионалното обучение от бизнеса. Синдикалните структури подготвят и ефективни протестни действия, а намерението за сливането те определят като „едностранно, недемократично и немотивирано“.