Кашата от елда се препоръчва по-често да присъства в менюто на диабетиците
09 Юли 2015, Четвъртък
Какво представлява диабетното стъпало?
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
Може ли захарната болест да се лекува с хранителни добавки?
Ружка Стефанова, Русе
Виолета Христова, София
Диабетното стъпало е едно от често срещаните усложнения на диабета. Самата захарна болест, както заболяването е известно, се характеризира с повишено ниво на кръвната захар (хипергликемия), явяващо се в резултат на нарушено отделяне на регулиращия кръвнозахарното ниво хормон, наречен инсулин, нарушено инсулиново действие или и двете причини. Хроничната хипергликемия се съпровожда с увреждане на различни органи – бъбреци, очи, нервна система, сърце и кръвоносни съдове.
Захарният диабет тип 1 се дължи на увреждане на клетките, секретиращи инсулина в задстомашната жлеза (бета клетки). Тази форма включва и случаите, дължащи се на автоимунни процеси.
Захарният диабет тип 2 се дължи на устойчивост (резистентност) спрямо ефекта на инсулина и на инсулинов дефицит. Други специфични типове диабет са: специфични наследствени негови форми, диабет, развил се следствие на друго основно заболяване или във връзка с приемането на определени лекарства. Гестационният захарен диабет пък е състояние на нарушен глюкозен толеранс, който се изразява по време на бременност.
Основни прояви на диабет тип 1, който е по-характерен за детската и по-млада възраст, са: увеличено количество урина, жажда, намаление на теглото при повишен апетит, отпадналост до адинамия. Захарният диабет тип 2 се открива случайно, защото не протича изявено като тип 1. Той се проявява с различни инфекции, кожни промени, сърбежи, при част от болните е налице високо кръвно налягане, гръдна жаба и др. Впоследствие се появяват силна жажда и повишено количество урина.
При болните от диабет тип 1 успехът на лечението зависи от съгласуването на инсулиновата доза, приема на храна и физическата активност. При този от тип 2 се прилага т. нар. стъпаловиден подход при лечението. Първата му стъпка е без лекарства, но с промяна в стила на живот (диета, физическа активност, спиране на тютюнопушенето и пр.). Нивото на кръвната захар се следи самостоятелно в домашни условия и ако след 2-3 месеца не се постигне оптимален гликемичен контрол, се преминава към втората стъпка – монотерапия (лечение с едно лекарство). При неуспех се пристъпя към третата стъпка – комбинирано лечение с медикаменти от различни класове, а ако се наложи, се стига и до четвъртата стъпка – поставяне на вечерна доза инсулин.
Крайъгълният камък в грижата за диабетика обаче е диетолечението. За болните от тип 2 диетата цели нормализиране нивото на кръвната захар и мастите, както и намаляване на телесното тегло. При тип 1 усилията се насочват към добра координация между приема на храна (особено въглехидратите) и приема на инсулин.
Повишената физическа активност пък подобрява инсулиновата чувствителност, понижава кръвното налягане и подобрява мастния профил при диабетиците. При диабет от тип 2 тя води до подобрение на гликемичния контрол и до намалена нужда от медикаменти.
При тип 1 леката до умерена физическа активност понижава показанията на кръвната захар и може да доведе до епизоди на хипогликемия (драстично спадане до нивото й в кръвта).
При засилено физическо натоварване обаче трябва строго да се спазва лична хигиена на стъпалото и да не се допускат травми.
Основните остри усложнения, следствие на това заболяване, са именно хипогликемията, а също и хипергликемичните кризи. Късните усложнения са т. нар. макроваскуларни усложнения – коронарна болест, мозъчносъдова болест, периферна съдова болест.
Лечението, режимът и качеството на живот на диабетика трябва да бъдат изключително под контрола на лекари ендокринолози.
При хипогликемия, чиито признаци са изпотяване, силен глад, нервност, обща слабост, разтреперване, сърцебиене, световъртеж и объркване, замъглено зрение или прималяване „под лъжичката“, незабавно трябва да се вземат някои мерки. Нужно е веднага да се приемат 15 грама захар (три-четири бучки, една супена лъжица или три пакетчета за подслаждане на кафе по 5 г). При липса на чиста захар се взимат 3-4 захарни бонбона, но не шоколадови, или пък съдържаща захар напитка.
Ако до 15 минути след това признаците на хипогликемия не са изчезнали, се приемат още 15 г захар или бонбони. При евентуална загуба на съзнание спешно трябва да се търси лекарска помощ.
Трябва да се помни, че при по-висока физическа активност следва да се приема допълнително количество въглехидрати – бисквити, сандвичи.
Хипергликемията се изразява със силна жажда, често уриниране, суха и сърбяща кожа, постоянен глад, замъглено зрение и сънливост. При нея храненето не бива да се намалява. Трябва да се приемат препоръчаното дневно количество въглехидрати, може и под формата на подсладени течности. Добре е да се изпиват поне 2-3 литра неподсладени течности за 24 часа, основно зеленчуков бульон.
Ето няколко съвета за общохигиенните мерки, които може да се приложат при диабет:
Пазете краката си от усложенения (т.нар. „диабетно стъпало“)
За целта мийте краката си всеки ден с топла вода и сапун, след което ги изсушавайте старателно с памучна кърпа.
Ако кожата ви е суха, мажете я с крем и не използвайте режещи инструменти.
Не ходете никога боси, а носете памучни чорапи с не много стегнат ластик.
Оглеждайте стъпалата си всеки ден. Ако забележите зачервяване, пришка или раничка, веднага потърсете лекарска помощ.
Опасни за вашите крака са: метални инструменти, стегнати чорапи, тютюнопушенето, горещите предмети, продължителното накисване във вода.
Примерно дневно меню:
Закуска: Каша от елда (40 г семена и 10 г масло). Месен или рибен пастет (месо 60 г, масло 5 г). Чай с мляко (млякото 50 мл).
Втора закуска: Чаша айрян.
Обяд: Зеленчукова супа, варено месо – 100 г с варени картофи, 150 г масло – 5 г, ябълка – 200 г.
Следобедна закуска: Сок от моркови.
Вечеря: Кюфтета, пълнени с моркови и извара.
Преди лягане: Чаша айрян. Дневна дажба хляб: 250 г – ръжен.
Природолечение: Науката е установила, че голяма група растения понижават кръвната захар в известна степен и могат да бъдат включени в комплексното лечение на захарния диабет, като само по преценка на лекаря(!) някои от тях могат да се прилагат за кратък период самостоятелно, и то само в началото на диабет тип 2. Кои билки имат захаропонижаващ ефект: Коприва, черница, бобови шушулки, галега (жаблек), глухарче, хвощ, бял оман.
Постоянното приемане на фитопрепарати води до привикване на организма. Ето защо след 30-дневна употреба се препоръчват 15-20-дневни почивки. Освен това нивото на кръвната захар трябва да се следи много внимателно, като всичко се извършва под наблюдението на лекар!