Заради руското ембарго в Европа залежават 20 хиляди тона сирене, които няма къде да се експортират, съобщи тези дни „Дейли нюз“. Изданието посочва също, че за първото четиримесечие на 2015 г. заради търсенето на сухо мляко за износ от ЕС в Китай е спаднало с 50 процента. В същото време в Поднебесната империя производството на мляко е нараснало с 4 на сто благодарение на проведената там структурна реформа.
В частност, износът на Франция в страните от ЕС за първите четири месеца на годината е намалял с 3,7%, а експортът в трети страни е паднал с 22 %. В близко време, по данни на синдикатите, това може да доведе до съкращаването на 24 хиляди работни места в бранша. Ако до началото на тази година суровото мляко във френската държава се е продавало по 14 евро за тон, то в началото на 2015 г., заради нарастването на вноса в страната от конкурентни фирми от Германия, Белгия и Испания, цената на тон мляко е паднала средно на 5 евроцента!
Дивият шафран бил безопасен
Гама-линоленовата киселина, получавана от изменен по биоинженерен път див шафран, е безопасна за животните и може да се използва като компонент в комбинираните фуражи. Това е заключението, до което стигнаха в своето комплексно изследване екип специалисти от Агенцията по контрол и безопасност на храните в САЩ.
Медиите отбелязват, че представителите на бизнеса, занимаващ се с производство на комбинирани фуражи, приветстват това решение.
По предварителни данни екстрактът от дивия шафран съдържа около 30% протеин и 40% целулоза, а също и ценни аминокиселини. Редица негови сортове, подобрени с помощта на биологичното инженерство, може да заемат, според някои изследвания, до 10 на сто от менюто с комбинирани фуражи за кокошките носачки. Експертите отбелязват, че реализацията на първите проекти в сферата на производството на дивия шафран ще започне в най-близко време.