Тя се поддържа най-добре от правилното хранене, физическата активност и преодоляването на стреса
Медицината определя като имунна система всичко, което противодейства на болестотворните микроорганизми, попаднали в организма на човека, или на изродените клетки в него.
Силата на този защитен отговор зависи от три фактора. Първият е правилният начин на живот. Вторият е наследствеността, тоест индивидуалната генна комбинация, която всеки получава по рождение, предполагаща или изключваща податливостта на човека към определени заболявания.
А третият е възрастта и свързаното с нея намаляване действието на тимусната жлеза. В нея Т-лимфоцитите се специализират да разпознават нормалните клетки на организма и да унищожават непотребните и патологично изменените.
Признаците за наличието на проблеми с имунната система са честите простуди и различни инфекции, продължителното повишаване на температурата, хроничната умора, болките в ставите и мускулите, нарушеният сън, честото главоболие, появата на обриви по кожата и промяната на нейния цвят и нормална влажност.
Основният принцип на древната китайска медицина е, че "всички болести идват от стомаха (тоест от начина на хранене и вида на продуктите) и всички болести се лекуват с ходене".
Балансираното хранене е основният фактор, обуславящ укрепването на защитните сили на организма. Еднообразната храна или избягването консумацията на определени продукти представлява крайност, която във всички случаи е вредна за имунната система на организма, а оттам - и за здравето на човека. Освен това храненето трябва да бъде достатъчно и по количество, и по брой на прием.
В менюто задължително трябва да присъстват както животински, така и растителни продукти. Имуноглобулините, които са белтъчни молекули, са основните фактори за осигуряване на добрия имунитет. Небалансираното хранене задължително довежда до дефицит на някои аминокиселини, в резултат на което не всички необходими белтъчини се синтезират в организма.
Животинските белтъчини са в месото, рибата, яйцата, млечните продукти, а растителните – най-много в зърнените храни и варивата. Благотворно влияе на имунната система яденето на черен дроб, морски дарове и на подправките джинджифил, карамфил, кориандър, канела, кардамон, куркума, дафинов лист и хрян.
От особено значение за повишаване защитните сили на организма е привнасянето в него чрез храната на естествени витамини и минерали. На витамин А са богати всички червени и оранжеви плодове и зеленчуци, млечните продукти, яйцата. Витамин С съответно има в най-големи количества в цитрусовите плодове, в шипките, киселото зеле, червените чушки, в магданоза. Вит. Е – в растителните масла и ядки. А витамините от група В се съдържат в най-голяма концентрация в пълнозърнестите храни и варива, в яйцата, зелените листни зеленчуци, в ядките.
От микроелементите положително действат на имунитета цинкът (риба, месо, черен дроб, ядки, фасул, грах) и селенът (риба и други морски продукти, чесън). Желязо, мед, магнезий се набавят от месото, яйцата, ядките, варивата и шоколада.
Най-големите врагове на имунната система са тютюнопушенето и злоупотребата с алкохол, липсата на достатъчно или пък наличието на прекалено физическо натоварване, недостатъчното закаляване на организма, тоест - целенасочената адаптация към всеки от сезоните.
Стресът също нанася големи щети на имунната система. Главното е човек да придобие умението да се справя със своите емоции, да умее да се разтоварва, като „изключва" за определено време мисленето си по проблеми, които в момента не може да реши, а някои от тях е по-правилно да приеме като даденост.
Съвсем не на последно място защитните сили на човека осезателно отслабват, когато за дълги периоди от време се нарушава нормалният режим на бодърстване и сън. Депресивните състояния, липсата на оптимистично виждане за бъдещето, черногледството и перманентната липса на положителни емоции, включително е на секса, неизменно водят до същия ефект.
Няколко рецепти за повишаване на имунитета
Рецепта 1: Скилидки чесън се настъргват на ситното ренде и се смесват с мед в съотношение 1:1. От сместа се приема по 1 ч.л. 3 пъти на ден с чаша топла вода.
Рецепта 2: Наситняват се 6 скилидки чесън и се смесват с 1 л рафинирано олио в стъклена бутилка. Оставя се да стои на тъмно и прохладно място в продължение на 10 дни, като периодично бутилката се разклаща. Със сместа после се овкусяват салати и други продукти, приемани в суров вид.
Рецепта 3: Един лимон се вари в продължение на 1 мин. След това се нарязва на ситно и се смила в блендера (или кафемелачката). Получената маса се смесва с 2 с.л. мед и 1 с.л. зехтин. В течение на деня това се изяжда с хляб и чай.
Рецепта 4: За подобряване състоянието на кръвта и повишаване на имунитета помага сокът от живовлек. Той се смесва в съотношение 1:1 с мед и от получено се приема по 1 с.л. 3 пъти на ден.
Рецепта 5: 100-150 г ситно нарязан лук и 100 г мед се смесват в подходящ съд. Към тях се прибавя 1 л вино. Оставя се да преседи 2 седмици, след това се прецежда. Всеки ден от разтвора се приемат по 3-4 с.л. Той повишава защитните способности на организма, предпазва от инфекции, има и пикочогонно действие.
Рецепта 6: За укрепване на имунитета е полезно всеки ден да се изяжда връзка копър.
Рецепта 7: Настойката от хрян и плодовите сокове подсилват имунитета. Ситно настърганият корен от хрян се насипва, докато запълни 3/4 от чаена чаша. После тя се допълва с водка. Оставя се да престои 24 часа. Прецежда се и сокът се излива в емайлиран съд. В него се добавят по 250–300 г сок от цвекло и морков, 500 г мед, по 100-150 г смлени черни стафиди и орехови ядки и 2 лимона, смлени заедно с кората, но без семките. Сместа се разбърква, докато стане еднородна, и се налива в малки бурканчета. Съхраняват се в хладилник. Това лекарство защитава от простуда, повишава нивото на хемоглобина, а също така очиства и белите дробове. Профилактично се приема по 1 с.л. сутрин преди закуска с чаша вода. Лечебно – сутрин и вечер преди лягане същата доза.