Внукът ми е с диагноза бронхит. Интересувам се има ли изпитани народни рецепти
за справяне с това заболяване.
Славчо Димитров,
Белово
Бронхитът е възпаление на бронхите - остро или хронично, което предизвиква натрупване на слуз в тях. Острата му форма обикновено преминава след няколко седмици.
Има няколко изпитани народни рецепти за облекчаване състоянието при бронхит, включително и за лечението му.
Рецепта 1 (при остър бронхит): Помагат чайове от слез, лопен, исландски лишей. Билките (заедно или поотделно) се варят. Първата вода се изхвърля, варят се отново, течността се прецежда и се подслажда с мед или захар. Пие се като чай. Могат да се използват и наличните комбинирани чайове с подбел, лечебна ружа, лопен, пирински (мурсалски) чай, ленено семе.
Рецепта 2 (при хроничен бронхит): Изцежда се сок от пресни листа на широколист живовлек и се вари десетина минути с малко мед. От сместа се приема по 1 с.л. 2 пъти на ден.
Рецепта 3: В 2,5 л вода се варят 100 г борови връхчета, докато от водата останат 800-900 мл. Прецежда се и се оставя да изстине малко. Докато течността е още топла, но не и вряла, добавят се 500 г пчелен мед и 500 г небет шекер, предварително натрошен. Разбърква се добре до получаване на еднородна смес. Приемат се по 50 мл след хранене.
Рецепта 4 (при хроничен бронхит): 1 с.л. пчелен мед се разтваря в топъл билков чай или преварено прясно мляко и се изпива. Прави се шест пъти на ден. Отделно 3 пъти на ден се приемат по 30-40 капки 30% спиртен екстракт от прополис, разтворени в супена лъжица топъл билков чай или капнати на бучка захар.
Рецепта 5: Още при първите симптоми на бронхит в устата се капват 10 капки екстракт от ехинацея. Задържат се там 10 мин., след което се преглъщат.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти