От 2005 г. притежавам книжка за МПС, но не шофирам, поради което и нямам нарушения на пътя. Но пък притежавам личен автомобил „Форд Фиеста”,
Автор: Христиан Митев юрисконсулт
който се води на мое име. Изрядна съм и по отношение на всички плащания по колата. В момента я шофира моят приятел.
Имам конкретно питане. На 23 декември м.г. на регистрационния номер на автомобила ми има издадени два електронни фиша за превишена скорост в София. Единият е от 21,00 часа, а вторият – от 23,20 ч. Общият размер на глобите е 500 лева.
Преди Коледа аз и приятелят ми заминахме за провинцията и точно на тази дата не сме били в София. Имам някакъв спомен, че през декември действително сме заснети от пътна камера, часът беше около 9 вечерта, но то в никакъв случай не беше на въпросната дата.
На електронния фиш пък в 23,20 ч., за който нямаме спомен като час да сме заснети, не се вижда рег. номер на колата, съответно и водач не се вижда. Датата, на която са отразени фишовете, и тази на едното заснемане не съответстват.
Моля за съвет как да процедирам, имаме ли шанс да оспорваме.
Лилия Иванова,
София
Интересуващата ви законова уредба се съдържа в Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ и Закона за движение по пътищата /ЗДП/ .
Съгласно чл. 39 от ЗАНН за случаи на административни нарушения, установени и заснети с техническо средство или система, в отсъствие на контролен орган и нарушител, когато това е предвидено в закон, овластените контролни органи могат да налагат глоби в размер над необжалваемия минимум - от 10 до 50 лв., за което се издава електронен фиш.
Електронният фиш е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства или системи.
Съгласно чл. 189, ал. 4 от ЗДП електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи.
Електронният фиш се изпраща на собственика или този, на когото е предоставено моторно превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство.
На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира /чл. 189, ал. 5 от ЗДП/.
В 7-дневен срок от получаването на електронния фиш може да се направи писмено възражение пред директора на съответната структура на Министерството на вътрешните работи. Директорът разглежда възражението и преценява доказателствата в 7-дневен срок от постъпването му. Издаденият електронен фиш се анулира, ако от събраните доказателства е установено, че:
1. моторното превозно средство е било обявено за издирване;
2. нарушението е извършено с моторно превозно средство със специален режим на движение /чл. 189, ал. 6 от ЗДП/.
Електронният фиш подлежи на обжалване по реда на Закона за административните нарушения и наказания. Жалбата срещу електронния фиш се подава в 14-дневен срок от получаването му, а когато е направено възражение пред директора на съответната структура на Министерството на вътрешните работи - в 14-дневен срок от съобщаването на отказа за анулиране на фиша.
В 7-дневен срок от получаване на жалбата директорът на съответната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, или оправомощено от него лице я изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд, като в съпроводителното писмо посочва и доказателствата в подкрепа на обжалвания електронен фиш, както и информация за участъка от пътя с описание на мястото и географските координати, действащото ограничение на скоростта, посоката на движение на автомобила, разположението на автоматизираното техническо средство, неговия вид и данни за извършена метрологична проверка /чл. 189, ал. 8 от ЗДП/.
При плащане на глобата, наложена с електронен фиш, в срока за обжалване се дължи 70 на сто от нейния размер. Глобата, наложена с електронен фиш, който е бил обжалван и потвърден от съда, се дължи в пълен размер /чл. 189, ал. 9 от ЗДП/.
Влезлият в сила електронен фиш се смята за влязло в сила наказателно постановление /чл. 189, ал. 11 от ЗДП/.
В чл. 59, ал. 1 от ЗАНН е регламентирано, че електронният фиш подлежи на обжалване пред районния съд, в района, на който е извършено или довършено нарушението, а за нарушенията, извършени в чужбина - пред Софийския районен съд. Електронният фиш подлежи на обжалване в определения в ЗДП срок.
Обжалването на електронния фиш става чрез наказващия орган, който ги е издал. В жалбата се посочват всички доказателства, на които жалбоподателят се позовава. В седемдневен срок от получаване на жалбата наказващият орган я изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд, като в съпроводителното писмо посочва и доказателствата в подкрепа на обжалвания електронен фиш.
При разглеждане на делото пред районния съд се призовават нарушителят, поискалите обезщетение, и учреждението или организацията, чийто орган е издал електронния фиш, както и допуснатите от съда свидетели.
Районният съд в състав само от съдия разглежда делото по същество и се произнася с решение, с което може да потвърди, да измени или отмени електронния фиш. Решението подлежи на касационно обжалване пред административния съд на основанията, предвидени в Наказателнопроцесуалния кодекс, и по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс.
Препоръчваме ви да ползвате адвокатска защита и съдействие.
Настоящият отговор не изключва, а предполага консултацията с адвокат.